logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
21.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
42
1
3

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Pamiętajmy o różowych trójkątach

Dodano: 27.01.2017, Aktualizacja: 27.01.2017

Dziś jest 72. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. 27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu - zdecydowało o tym Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2015 roku. To hołd ofiarom, które zginęły podczas II wojny światowej z rąk nazistów. A wśród nich byli także geje i lesbijki.

W rezolucji ONZ zawarto apel do wszystkich członków wspólnoty międzynarodowej o wypracowanie programów, które mają uczyć i uwrażliwiać przyszłe pokolenia na problem Holokaustu, ale również nienawiści, rasizmu i uprzedzeń. Bardzo ważne jest pamiętać o tym dniu, jak i o tych, którzy stracili życie w obozach – Żydach, Polakach, Romach, ale także gejach i lesbijkach. Ci pierwsi oznaczeni byli różowym trójkątem, te drugie zaś – najczęściej czarnym, jako kobiety "aspołeczne i zdegenerowane". Uznaje się, że w obozach koncentracyjnych zginęło 10-15 tysięcy gejów. Reszta była torturowana i więziona. Według dra Joerga Huttera liczba ta jest jednak trudna do określenia – większość umierała bardzo szybko albo była mordowana. Niektóre źródła mówią nawet o 30 tysiącach. Poza tym to był zawsze temat tabu. Nie sprzyja temu fakt, że stosowanie paragrafu 175 dotyczyło wyłącznie mężczyzn będących obywatelami III Rzeszy. Sytuacja LGBT w III Rzeszy była trudna. Według specjalnej jednostki Gestapo, w 1928 roku w Niemczech żyło ok. 1,2 miliona homoseksualistów – tych „socjalnie zboczonych”, niebezpiecznych dla czystości rasy i utrzymania porządku rozwoju ludzkości. Pomiędzy 1933-1945 aresztowano ponad 100 tysięcy ludzi, delegalizowano instytucje i organizacje, zamykano miejsca spotkań – bary i kluby, w Berlinie zamknięto słynny klub homoseksualny „Eldorado” przy Motzstraße, w którym odbywały się spektakle transseksualistów, zakazano sprzedaży homoerotycznej prasy i literatury, poddawano szantażom i szykanom. Podstawą tego typu zachowań był paragraf 175 z 1871 roku, który za czyny homoseksualne pomiędzy mężczyznami karał więzieniem. Kobiety nie były wpisane w akt. Instrumentalne traktowanie przepisu penalizującego homoseksualizm przez nazistów przerosło najśmielsze oczekiwania. Przy ideologicznej nadbudowie nikt, kto stanowił zagrożenie dla rozwoju rasy aryjskiej, nie mógł pozostać przy życiu. Postulowano: „ponieważ homoseksualiści (…) są niezdatni do normalnego współżycia płciowego, homoseksualizm odbija się także na następnym pokoleniu, gdyż musi prowadzić do spadku liczby urodzeń. Skutkiem tego jest osłabienie ogólnej siły narodu, które zagraża również interesom wojskowym". Sam Hans Frank ostrzegał przed „epidemią homoseksualizmu” - było to zagrożenie dla Rzeszy i...   ( Pozostało znaków: 9766 )
Redakcja Queer.pl Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 198918   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu Tablica upamiętniająca ofiary obozu Dachau, fot. za: wikipedia
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku