logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
12.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
22
1
11

Także geje ginęli w obozie Auschwitz

Wyzwolenie nie przyszło po 45 roku

Dodano: 26.01.2005, Aktualizacja: 27.01.2016

Dwudziestego siódmego stycznia 2005 roku mija sześćdziesiąt lat od wyzwolenia przez armię sowiecką fabryki śmierci Auschwitz/Birkenau. W ciągu zaledwie kilku lat, nazistowscy zbrodniarze zgładzili tam około 1,5 miliona ludzi wielu narodowości: ponad milion Żydów z Polski i całej Europy, 75 tys. Polaków, 20 tys. Cyganów, 15 tys. jeńców radzieckich. W grupie przeznaczonych do całkowitego wyniszczenia byli także homoseksualiści. O gejach i lesbijkach - ofiarach zbrodni hitlerowskich milczano przez długie lata. Dziś, także oni włączeni są w program oficjalnych uroczystości rocznicowych...

Jeszcze na krótko zanim 27 stycznia 1945 roku pierwsze oddziały Armii Czerwonej dotarły do bram obozu Auschwitz, hitlerowcy zdążyli zamordować w najwyższym pośpiechu 600 więźniów. Ocalało jedynie 7650 osób, wyczerpanych do ostateczności, znajdujących się na progu śmierci. Było wśród nich sześciu więźniów oznaczonych na ramieniu różowym trójkątem.

Pierwsze transporty ofiar dotarły do Auschwitz wczesnym latem 1940 roku. Obóz przeznaczony był początkowo dla Polaków. W marcu 1941 roku, szef SS Heinrich Himmler rozkazał rozbudowę kompleksu. Z okolicznych wsi Niemcy wypędzili mieszkańców i zbudowali obóz Birkenau (Brzezinka). Rozbudowa trwała przez cały czas. Pod koniec wojny obóz zagłady Auschwitz liczył około 45 podobozów, rozrzuconych w promieniu 120 kilometrów od Oświęcimia. Maszyna masowej zagłady pracowała perfekcyjnie. Więźniowie przywożeni byli w wagonach bydlęcych na specjalną rampę, gdzie brutalnie i w najwyższym pośpiechu oficerowie SS dokonywali selekcji. Zdolni do pracy otrzymywali wytatuowany na przedramieniu numer i kierowani byli do obozu. Dzieci, chorzy, starcy, niepełnosprawni i wszyscy, których nie uznano za pełnowartościową siłę roboczą trafiali do komór gazowych. Ich ciała spalano w nieustannie dymiących krematoriach i otwartych dołach. Ludzie ci nie byli w większości rejestrowani, stąd trudno dokładnie określić ich liczbę. Z licznych dokumentów i zeznań świadków - w tym samych hitlerowskich funkcjonariuszy - wiemy, że naczelną dewizą aparatu zagłady była sprawność w zabijaniu coraz większej ilości ludzi. W obliczu zbliżającej się klęski III Rzeszy, Himmler rozkazał usunięcie śladów zbrodni. Krematoria miały być rozebrane, dokumentacja zniszczona, a resztka więźniów ewakuowana na zachód. Podczas tak zwanego "marszu śmierci" zginęło 58 tysięcy osób, których ciała ścieliły się na poboczach dróg.

W poniedziałek 25 stycznia, podczas nadzwyczajnej sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych uczczono pamięć ofiar terroru hitlerowskiego. Sesji przewodniczył hiszpański pisarz Jorge Semprún - ocalały z obozu Buchenwald. Niemiecki minister spraw zagranicznych Fischer w swojej mowie przerwał wieloletnie milczenie w sprawie homoseksualistów - ofiar obozów zagłady. Również parlament europejski wydał podobne oświadczenie, choć wokół sformułowania jego treści doszło do kontrowersji. Poseł z ramienia Platformy Obywatelskiej Bogusław Sonik uznał, że ofiar wśród homoseksualistów "było bardzo mało" - tak, jakby nie ludzkie cierpienie i krzywda, lecz ilość decydować miała o współczuciu i odruchu solidarności.

W Auschwitz-Birkenau, tak jak we wszystkich innych obozach, więźniowie dzieleni byli na grupy, wyróżnione znakami noszonymi na rękawie pasiaka. Homoseksualiści nosić musieli różowy trójkąt. Ich liczba była istotnie stosunkowo nieduża. Miało to związek z tym, że naziści uważali orientację homoseksualną za szkodliwą dla "zdrowia narodu". W tym rozumieniu, homoseksualiści niszczyli morale narodów podbitych i przeznaczonych do eksterminacji, a zatem nie było potrzeby ich ścigania. Więźniowie z "różowym trójkątem" byli niemal wyłącznie pochodzenia niemieckiego.
W książce "Homoseksualiści w obozach koncentracyjnych, dr Joerg Hutter pisze, że trudno jest ocenić ilość homoseksualnych więźniów i więźniarek w Auschwitz-Birkenau, ponieważ większość z nich po przybyciu była mordowana lub umierała. Grupa niemieckich aktywistów, która zapoznała się z archiwum obozowym znalazła tam karty 48 osób. Znaczy to, że homoseksualiści nie mieli niemal żadnych szans w walce o przeżycie. Homoseksualne zachowania w obozach koncentracyjnych były zjawiskiem powszechnym. Złapani na tych praktykach najczęściej skazywani byli na śmierć. Łagodniejszą formą kary była kastracja.

Po roku 1945 dyskryminacja osób homoseksualnych nie ustała. W Niemczech aż do roku 1969 obowiązywał zaostrzony przez hitlerowców antygejowski paragraf 175 kodeksu karnego. Nigdy nie anulowano większości wyroków, wydanych na gejów przez sądy hitlerowskie, a potem sądy RFN. W całości, ten dyskryminujący paragraf usunięto z kodeksu dopiero w 1993 roku. Rząd niemiecki odrzucał też konsekwentnie wszelkie próby uzyskania zadośćuczynienia dla ofiar nazizmu, choć otrzymały je niemal wszystkie poszkodowane grupy.

Pierwsze i przez długie lata jedyne świadectwo cierpień osób homoseksualnych, prześladowanych przez reżym nazistowski, ukazało się dopiero w roku 1972. Była to wydana pod pseudonimem "Heinz Heger" relacja pod tytułem "Die Männer mit dem Rosa Winkel" (Mężczyźni z różowym trójkątem). Autor pisze, że dla homoseksualistów w Niemczech nie było wyzwolenia po 1945 roku. Jako gej nie mógł on podjąć studiów, jego wniosek o odszkodowanie został odrzucony co umotywowano "brakiem znamion wyrządzonej krzywdy".

W 1996 roku odbył się w Saarbrücken międzynarodowy kongres, którego członkowie domagali się uznania prześladowanych przez III Rzeszę homoseksualistów za ofiary nazizmu i włączenie ich do grupy, której przysługuje zadośćuczynienie finansowe. Dyskusja w tej sprawie trwa - choć grupa pozostałych przy życiu ofiar zmniejsza się z roku na rok.

Janusz Marchwiński
Redakcja Queer.pl Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (11)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
crashoverride (100) Trójmiasto 28.01.2016 6:42
W tekście jest zdanie: "Homoseksualne zachowania w obozach koncentracyjnych były zjawiskiem powszechnym". Uważam, że należy dodać, iż te zachowania nie dotyczyły więźniów osadzanych w obozach za homoseksualizm lecz głównie tzw. więźniów funkcyjnych, którzy w ten sposób realizowali swoje seksualne potrzeby. Nie będę dalej tematu rozwijał, ale uważałem, że to drobne wyjaśnienie jest w tym miejscu potrzebne.
Toddo Kokko (26) Poznań 28.01.2016 0:56
Myślę, że to jeden z najważniejszych artykułów na tej stronie. Niemcy zapłacili odszkodowania prawie wszystkim, ale homoseksualiści grosza nie dostali. Jak tak mozna? Tak samo jest z Romami i Sinti. Wyniszczono ich połowę. Ale nikt się słowem nie odezwie. Tak jakby cierpienia tych ludzi nigdy nie było. Nieżywi nie protestują. I nie ma sprawiedliwości na świecie.
VU2X7IfV (?) 27.01.2016 20:38
W Niemczech geje byli w tamtych czasach postrzegani i traktowani gorzej niż w ówczesnej Polsce i paragraf prawny istniał również dłużej jak w Polsce. A mimo to, mają od ponad dekady związki...o ironio.
upstairs_at_you (49) miasteczko raczej 27.01.2016 18:09
No to się pan Sonik popisał.
Dlaczego polscy europarlamentarzysci regularnie robią nam "obciach"?
kurczak_z_rozna (28) Kraków 08.08.2005 16:21
kilka dni temu Dosłownie byłem w Auschwitz. Pamiętam, że wzmianka o tym, iź geje tu umierali była, ale przewodniczka nie rozpowiadała się na ten temat za bardzo, a każde słowo wypowiedziane z jej ust na ten temat było wyraźnym Tabu. Mieszała się, szukała długo słów, chciała jak najszybciej przejść do kolejnego tematu. Dziwne, ale jak normalne... Za to zdołałem zauważyć, że w grupach anglojęzycznych przewodnicy opowiadali o tym znacznie więcej i bez jakiegokolwiek skrępowania. Fakt jest jeden: ile by nie było niedopowiedzeń, to mimo wszystko mówi się o śmierci gejów w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau.
oleg001 (?) 29.01.2005 12:48
Jestem dziennikarzem, i z przykrością stwiedzam że w moim redakcyjnym gronie tolerancja kończy się na kilku osobach ( z branży z resztą...) A to przecież my mamy ogromny wpływ na to jak homoseksualistów będzie odbierał przeciętny Kowalski - jednak często poprzez propagowanie w mediach tolerancji do osób o innej orientacji seksualnej sami padamy ofiarami homofobii swoich współpracowników.
be2man2002 (?) 28.01.2005 17:29
wybacz, ale nie spotkałem sie z ignorancją "polaków" w tym temacie, sam byłem w muzeum i mimo, żebyłem małym szkrbem(za małym wtedy!) to do dziś pamiętam jak pani nam mówiła, że homoseksualisci też gineli i mieli różowe trójkąciki... czy w ogóle jest sens zwracać uwagę na którym miejscy jest liczba ofiar w postaci homoseksualitów? to że ktoś jest pedałem było ważne dla nazistów, dla nas to nie powinno grać roli
misio (?) 28.01.2005 0:37
No to gratuluje!
ashley_angel (?) 27.01.2005 6:52
o mnie wie cała rodzina, przyjaciele, częśc klasy i ludzie ze szkoły. bez problemu potrafię pocałować chłopaka, który odprowadza mnie na dworzec, bez problemu powiem w knajpie przy kelnerze, że boję się o swój związek z Kamilem, Darkiem czy kimkolwiek innym. Ale ZAWSZE ponoszę konsekwencje bycia otwartym gejem - bo żyję w polsce. W szkole wołają za mną pedał, rodzina się odwraca a ludzie na ulicy czasem zasłaniają oczy dzieciom. Więc... nie wiem, czy to w nas jest wyjscie.
*dobrze, że chociaż przyjaciele są w 100% ok.
gondar (?) 26.01.2005 23:18
Napewno nie od ludzi narzekajacych. Wyzwolenie jest w nas i jedyne czego trzeba odwagi.
Jezeli przekonacie swoich najblizszych do tolerancji to to sie bedzie rozszerzac, niech kazdy zrobi ten swiat tylko troszke lepszym.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Także geje ginęli w obozie Auschwitz Karl Gorath - jeden z sześciu
ocalałych więźniów z różowym trójkątem
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku