Tegoroczny
Queerowy Maj w Krakowie potrwa aż 22 dni - od 10 do 31 maja! Dyskusje panelowe, projekcje filmów dokumentalnych, warsztaty, wydarzenia sportowe i imprezy klubowe to tylko niektóre z atrakcji, które czekają nas w maju w Krakowie.
Szczególnym wydarzeniem będzie jak zwykle
Marsz Równości. Ruszy on
15 maja o godzinie 14.00 z Placu Wolnica. Zapraszamy!
Program warsztatów i wydarzeń, na które obowiązują wcześniejsze zapisy:
1)
Miasto ujawnione: queer w przestrzeni miejskiej10-31 maja 2010Zapraszamy do współpracy osoby indywidualne i grupy nieformalne, które pragną włączyć się w działania radykalne związane z przemianą miasta: trwała lub tymczasowa zmiana infrastruktury i przestrzeni, przygotowaniem aranżacji tymczasowych (happeningów, działań teatralnych, performance'ów) czy działań politycznych (hasła w przestrzeni miejskiej) do kontaktu z nami: linia.radykalna@gmail.com
Dokumentacja wszystkich akcji w znajdzie się na blogu: http://miastoujawnione.wordpress.com
Współorganizatorka: Miłość Bez Granic
2)
Transpłciowa rodzina17 maja, poniedziałek, 16.00, Towarzystwo Interwencji Kryzysowej, ul. Krakowska 19 (I pietro)Pewnie zdarzyło Ci się słyszeć o kimś, kto "zmienił płeć". Może nawet nie jest Ci obce słowo "transwestyta"...
Ale czy wiesz, kim właściwie są osoby transpłciowe (transseksualiści, transgenderyści, transwestyci)? Czy wiesz, jak to jest, kiedy ktoś bliski okaże się osobą transpłciową? Co można zrobić, gdy dziecko okaże się transwestytą? Co się dzieje, gdy mama lub tata jest osobą transpłciową?
Albo wyobraź sobie, że nagle dowiadujesz się, że Twoja bliska osoba pragnie "zmienić" płeć. Albo co możesz czuć, gdy przez całe życie, od dzieciństwa wszyscy wmawiają Ci, że jesteś przeciwnej płci niż w rzeczywistości.
W trakcie ponad czterogodzinnych warsztatów poznasz, jak to jest być osobą transpłciową, przeżyjesz transowy coming out i na własnej skórze przekonasz się, czy rzeczywiście tak łatwo być sobą. I co to właściwie znaczy...
Zainteresowanych prosimy o wysyłanie zgłoszeń do 10 maja 2010, na adres wiktor.dynarski@transfuzja.org, w temacie prosimy wpisać "Warsztaty". Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Organizatorka: Fundacja Trans-Fuzja
3)
II Krakowski Turniej Kobiecej Piłki Kopanej16 maja, niedziela, 11:00 (spotkanie kapitanek drużyn i losowanie kolejności gry o 10:30), trawiaste boisko przy ulicy ParkowejZgłoszenia udziału w turnieju (albo pytania odnośnie turnieju) prosimy słać na adres: p.e.w.e.k.s@tlen.pl do 10 maja.
Więcej informacji na: www.peweks.wordpress.com
Organizatorka: Peweks
4)
Spotkanie bilardowe kobiet i dziewcząt LBT16 maja 2010r. w godz. 15.00 - 20.00. Zapraszamy płeć piękną, która pasjonuje się grą w bilarda i snookera, ale nie gra zawodowo.
W maju br. obchodzimy pierwsze urodziny naszych wspólnych rozgrywek.
Osoby, które są zainteresowane uczestnictwem w spotkaniu prosimy o zgłaszanie się na adres email: lesbilardos@wp.pl do dnia 15.05.2010 r. do północy.
Osoby towarzyszące i dopingujące nie wymagają wcześniejszego zgłoszenia.
Spotkanie odbędzie się w Klubie Bilardowym Cue Bar w Krakowie ul. Mogilska 35.Zapewniamy dostęp do profesjonalnych stołów i sprzętu za częściową partycypacją kosztów najmu stołów tj. 10 zł od osoby, jako darowizny do lambdowej puszki.
Prześlijcie informacje do swoich znajomych! www.lambda-krakow.org
* W trakcie turnieju uczestniczki obowiązują wszelkie zasady Klubu Bilardowego Cue Bar w Krakowie.
Organizatorka: Lambda Kraków
5)
Coś przyjemnego, czyli kilka słów o seksie (mężczyźni)Stowarzyszenie Lambda Kraków w ramach festiwalu Queerowy Maj, który odbędzie się w Krakowie w dn. 10.05.2010 - 31.05.2010 zaprasza na
warsztat dotyczący bezpieczniejszych zachowań seksualnych dla mężczyzn, tych młodych i tych bardziej dojrzałych.
Warsztat odbędzie się 21 maja 2010 r. (piątek) w godz. 18.00-20.00.
Podyskutujemy o:"z kwiatka na kwiatek" czy stały, wzajemnie wierny związek - gejowskie związki a stereotypy
czy mężczyźni są bardziej narażeni na zakażenie chorobami przenoszonymi drogą płciową czy może oni narażają
ryzykowne zachowania seksualne wśród mężczyzn "homo"/"Bi"/ "MSM"
geje, prezerwatywy i masa różnych gadgetów
czy geje wchodzą w kontakty seksualne z kobietami?
choroby przenoszone drogą płciową a kwestie prawne
W trakcie warsztatów będzie możliwość skorzystania z materiałów edukacyjnych.Zgłoszenia przyjmujemy do 20.05.10 do godz. 20.00 na adres email: sekswarsztat@wp.pl z dopiskiem: mężczyźni.
Grupa warsztatowa bedzie składać się max. z 12 osób.Powiadomienie o miejscu, w którym odbędą się warsztaty roześlemy drogą emailową w dn. 20.05.10 do godz. 23.00.
Organizatorka: Lambda Kraków
6)
Coś przyjemnego, czyli kilka słów o seksie (kobiety)Stowarzyszenie Lambda Kraków w ramach festiwalu Queerowy Maj, który odbędzie się w Krakowie w dn. 10.05.2010 - 31.05.2010 zaprasza na
warsztat dotyczący bezpieczniejszych zachowań seksualnych dla kobiet, tych mniej i bardziej zorientowanych seksualnie.
Warsztat odbędzie się 22 maja 2010 r. (sobota) w godz. 15.00 -17.00.
Podyskutujemy o:
"z kwiatka na kwiatek" czy stały, wzajemnie wierny związek - stereotyp lesbijki wśród lesbijek
czy kobiety są bardziej narażone na zakażenie chorobami przenoszonymi droga płciowa
ryzykowne zachowania seksualne wśród kobiet "Les"/"Bi"/"WSW"
lesbijki, prezerwatywy i masa rożnych gadgetów
czy lesbijki wchodzą w kontakty seksualne z mężczyznami?
lesbijki a zachowania seksualne
W trakcie warsztatów będzie możliwość skorzystania z materiałów edukacyjnych.Zgłoszenia przyjmujemy do 20.05.10 do godz. 20.00 na adres email: sekswarsztat@wp.pl z dopiskiem: kobiety
Grupa warsztatowa będzie składać się max z 12 osób.Powiadomienie o miejscu, w którym odbędą się warsztaty roześlemy drogą emailowa w dn. 20.05.10 do godz. 23.00.
Organizatorka: Lambda Kraków
7)
Nie czuj się wykluczony! - warsztat twórczego pisania29 i 30 maja, sobota/niedziela, 11.00 - 14.00, Massolit Books&Cafe, ul. Felicjanek 4Podczas warsztatów spróbujemy się ze strategiami pisania z marginesu, pisania, które nie prowadziłoby do samowykluczenia przy jednoczesnym "robieniu różnicy". Będziemy dotykać zapisu doświadczenia "odmiennego", "niestandardowego" (doświadczenia nie tylko "odmiennej" orientacji seksualnej, ale tez choroby, "innych": rodzaju, etnicznosci, pochodzenia społecznego i geograficznego itd.) i starać się je tak przetworzyć, ażeby unikać gettoizacji czy pisania "tylko dla swoich". Badając możliwość wtargnięcia na scenę pisania i odbioru, bez płacenia frycowego temu, co czytelne. Mówiąc prosto, zdobywać się na odwagę.
Zapisy i informacje: tworcze.pisanie@onet.pl
Warsztaty są otwarte nie tylko dla "odmieńców".
Organizatorka: Fundacja Kultura Dla Tolerancji
8)
INNE AUSCHWITZ (20/21 maja)Tematem projektu, który obejmuje seminarium oraz wizytę w obozie Auschwitz-Birkenau, jest inna historia nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Auschwitz postrzegane jest jako miejsce uświęcone męczeńską śmiercią milionów ludzi, wśród których zwykle pomija się część prześladowanych grup, między innymi osoby nieheteroseksualne.
* seminarium: Część pierwsza projektu, seminarium, poświęcona będzie sytuacji osób nieheteroseksualnych w nazistowskich Niemczech. Organizatorka i organizator postarają się przybliżyć uczestniczkom i uczestnikom projektu realia społeczno-polityczne, w jakich przyszło żyć osobom nieheteroseksualnym; naświetlić przestrzenie ideologiczne, w jakich funkcjonowały: seksualność (jednostki i narodu) oraz homoseksualizm; oraz wyjaśnić, jak i do jakich celów używane były oskarżenia o homoseksualizm. Planowana jest także dyskusja o współczesnych przejawach dyskryminacji ze względu na orientację i tożsamość psychoseksualną oraz uprzedzeniach względem różnych nienormatywnych praktyk seksualnych, jak również odbiegającej od ustanowionej normy ekspresji płciowej, w kontekście ideologii prawicowej i nacjonalistycznej, obecnej w polskiej polityce ostatnich 20 lat.
Termin: 20 maja, godz. 18.00.
* wizyta w obozie: Podczas wizyty w obozie przewodniczka opowie o dziejach i losie więźniów, a sytuację osób nieheteroseksualnych przedstawią organizatorka i organizator.
Termin: 21 maja, godz. 10.00.
UWAGA! Koszt całości: 5 zł.
O miejscu seminarium oraz zbiórki przed wyjazdem do obozu poinformujemy uczestniczki i uczestników w emailu.
Zainteresowane osoby prosimy o wysyłanie zgłoszeń do 15 maja na adres: inneauschwitz@u-f-a.pl. Ilość miejsc ograniczona (30 osób). Decyduje kolejność zgłoszeń.
Organizatorki: Kolektyw UFA i Stowarzyszenie Młodzi Socjaliści
Oficjalna strona Queerowego Maja.
Queerowy Maj na Innej Stronie.
Uwielbiam grupę Queerowy Maj. Jestem ich wielkim fanem. Oto ludzie którzy upublicznili informację o marszu na 3 tygodnie przed terminem. Myślę, że OLA SOWA powinna uściskać się z Tomkiem Bączkowskim. Oboje są strasznymi partaczami.
szkoda że w moim mieście tak nie jest..
Kraków to suuper miasto. :) :) :) :)
Zastanawiają mnie te materiały edukacyjne;)