logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
15.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
73
4
87

Ernst Röhm. Spartański pederasta

Tęczowe szwarc charaktery

Dodano: 19.01.2013, Aktualizacja: 21.01.2013

Jako jeden z nielicznych był „na ty” z Adolfem Hitlerem. Zadziwia fakt, że mógł funkcjonować w ruchu nazistowskim, będąc homoseksualistą.

- Mirosław Ustrzycki - Tym bardziej, że o jego orientacji wiedziano powszechnie w ciągu ostatnich kilkunastu lat jego działalności. Była m. in. wszechstronnie wykorzystywana przez niemiecką lewicę do atakowania faszystów. Gdy Hitler zdecydował się go pozbyć, zadecydowały o tym sprawy wielkiej polityki. Homoseksualność Röhma pozwoliła jednak przedstawić opinii publicznej jego zabójstwo jako czyn wysoce moralny. Ernst Röhm urodził się w 1887 w Monachium w rodzinie urzędniczej. Od dzieciństwa nie widział dla siebie innej przyszłości niż wojskowa, przez całe życie gardził cywilami. Karierę żołnierską rozpoczął po maturze, a w wieku 21 lat uzyskał stopień oficerski. Trudno powiedzieć, kiedy dostrzegł u siebie skłonności homoseksualne. W późniejszych latach zwierzał się swojemu przyjacielowi w listach, które były tyleż szczere, co niekonsekwentne. Raz pisał: „Mogę przywołać serię homoseksualnych odczuć i czynów z mojego dzieciństwa; choć miałem też związki z kobietami, to jednak bez większej przyjemności”. Innym razem twierdził, że odkrył swą homoseksualność dopiero w wieku 37 lat (!). Z frontów I wojny światowej wrócił z Żelaznym Krzyżem 1. klasy. Był parokrotnie ranny, m. in. w twarz, co na zawsze pozostawiło mu szpecącą bliznę i nieforemny nos. Szybko przytył; przysadzista sylwetka i czerwona twarz dopełniały jego wizerunku. Po zakończeniu wojny pozostał w wojsku ze stopniem kapitana. Jak wielu oficerów nie mógł pogodzić się z traktatem wersalskim, który redukował armię do 100 tysięcy pozbawionych broni ciężkiej żołnierzy. Ominięciu tych ograniczeń służyć miały paramilitarne organizacje, które zaopatrywał w broń (zyskał przydomek „króla karabinów maszynowych”). Cechy charakteru, które pchały go do awanturnictwa, sam najlepiej zdiagnozował w swoich wspomnieniach: „Ponieważ jestem niedojrzałym i niegodziwym człowiekiem, wojna i rozruchy pociągają mnie bardziej niż dobry, mieszczański porządek”. Jesienią 1919 zetknął się z Adolfem Hitlerem. Röhm zainteresował się działalnością DAP – Niemieckiej Partii Robotników, której Hitler był członkiem (legitymacja z nr 555) – Röhm także do niej wstąpi (jako nr 623). Wkrótce partia zmieni nazwę na NSDAP (narodowo-socjalistyczna…) a Hitler stanie na jej czele. NSDAP, jak wszystkie partie nacjonalistyczne, potrzebowała uzbrojonej siły. W 1921 powstało SA (Sturmabteilung – Oddział Szturmowy). Jego działania to bicie przeciwników politycznych (głównie komunistów i socjalistów), napaści na redakcje gazet, bójki w trakcie ulicznych manifestacji, występowanie przeciw Żydom. Röhm wprawdzie...   ( Pozostało znaków: 10993 )
Mirosław Ustrzycki Autor: Mirosław Ustrzycki Doktor historii; po trosze kulturoznawca Autor monografii: "Ziemianie polscy na Kresach 1864-1914. Świat wartości i postaw", Kraków 2006; w wolnych chwilach działacz LGBTQ

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 193362   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Ernst Röhm. Spartański pederasta Ernst Röhm
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku