Rozmowa z Remigiuszem Kaniewskim
Rzadko występują w telewizji, nie ma ich w prasie, a jednak ich nazwiska są znane naszym czytelnikom i czytelniczkom. Włączają się w swoich miastach w organizację tęczowych imprez, festiwali filmowych, debat dotyczących równości, spotkań, warsztatów. Kim są i dlaczego robią to co robią? Zapraszamy do naszego nowego cyklu, w którym przedstawimy Wam krótkie rozmowy z ludźmi z całej z Polski, którym się chce coś robić dla i ze społecznością LGBT.
Rozmowa z Remigiuszem Kaniewskim, pomysłodawcą Tęczowego Oka Saurona, strony, dzięki której można masowo zgłaszać homofobiczne treści na Facebooku
Homofobia w Internecie ma się dobrze?
Zależy od miejsca. Serwisy działają według swoich wewnętrznych regulaminów. Z egzekwowaniem bywa różnie, ale w dużej części przypadków udaje się ją ograniczyć za pomocą zgłoszeń do administracji. Facebook, na którym istnieje Oko ma w swoim regulaminie zakaz umieszczania materiałów dyskryminujących m.in. orientację seksualną.
Czym twoim zdaniem różni się homofobia, mowa nienawiści w Internecie od tej w „realu”?
Internetowa mowa nienawiści przychodzi znacznie łatwiej, nie trzeba nawet ruszać się z miejsca, dodatkowo poczucie anonimowości jeszcze bardziej nakręca internetowych pieniaczy. Dochodzi jeszcze przekonanie o totalnej bezkarności nawet przy używaniu swojego imienia i nazwiska.
Jak twoim zdaniem można dziś (skutecznie) walczyć z homofobią, rasizmem, ksenofobią?
Najważniejsze to reagować. Część spraw można załatwić samemu. Większe problemy można rozwiązać wspólnie. Na samym początku zawsze stoi osoba, która da pierwsze info. Widzisz coś niepokojącego? Podziel się z innymi.
Jeśli nie znajdzie się nikt kto zareaguje to sprawa jest automatycznie przegrana. Tak jak np. homofobiczna konferencja na UKSW, która w tym roku odbyła się (poprzednią udało się zablokować). Sprawa podjęta była dopiero po fakcie.
Dlaczego akurat oko Saurona?
Inspirowany codz... ( Pozostało znaków: 6182 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Możesz uzystkać dostęp do wszystkich archiwalnych newsów i artykułów zostając abonentem usługi Przyjaciel Queer.pl Twoja opłata pomoże nam w utrzymaniu portalu Queer.pl.