logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
27
0
5

Gerard Wilk. Jednocześnie twardy i miękki

1944-1995

Dodano: 03.07.2013, Aktualizacja: 28.08.2015

Był celebrytą w czasach, gdy tego pojęcia jeszcze nie było. Uznanie przyniosło mu tańczenie w Teatrze Wielkim, niezwykłą popularność – występy w telewizji i filmie, wyjazd do Paryża i tańczenie u Bejarta to spełnienie „amerykańskiego snu” o karierze. W Polsce szybko zapomniano o Gerardzie Wilku, jego przedwczesna śmierć właściwie nie została odnotowana.

- Krzysztof Tomasik - Homoseksualizm wśród tancerzy był zawsze bardziej tolerowany niż w przypadku mężczyzn wykonujących inne zawody. Funkcjonowało to trochę na zasadzie „jawnej tajemnicy” o której się wiedziało, ale nie należało mówić. Witold Gruza, Stanisław Szymański, Wojciech Wiesiołłowski czy Gerard Wilk swego czasu cieszyli się uznaniem i popularnością, ale dziś ich nazwiska są w dużej mierze zapomniane. Niezauważone przechodzą kolejne rocznice ich śmierci, niewiele jest wspomnień. Nawet ogromne zainteresowanie mediów, którym od jakiegoś czasu cieszy się Krystyna Mazurówna, czołowa partnerka sceniczna Wilka, nie spowodowało renesansu jego osoby. Podróż magiczna Urodził się 12 stycznia 1944 w Gliwicach. W dzieciństwie jego pasją był rysowanie. Jak sam mówił, właściwie przez przypadek trafił do Szkoły Baletowej w Bytomiu, ale taniec szybko stał się jego pasją. Rodzice początkowo nie byli tym zachwyceni, pragnęli dla syna „prawdziwego” zawodu. Zdanie zmienili dopiero, gdy po raz pierwszy zobaczyli go na scenie. W 1963 r. Gerard Wilk wystąpił na scenie Teatru Wielkiego w „Dafnis i Chloe” Ravela, dwa lata później tańczył w „Strasznym dworze” i „Halce” Moniuszki oraz jako Satyr w „...   ( Pozostało znaków: 5192 )
Krzysztof Tomasik Autor: Krzysztof Tomasik Stały publicysta Queer.pl, badacz polskiego homoseksualizmu, biografista Autor książek "Homobiografie" (2008) i "Gejerel" (2012), redaktor zbioru PRL-owskich reportaży "Mulat w pegeerze" (2011). Na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej w Warszawie prowadzi zajęcia z cyklu "Inna strona polskiego kina", wraz z Mariuszem Kurcem współgospodarz programu "Lepiej późno niż wcale" w radiu Tok Fm.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 193872   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Gerard Wilk. Jednocześnie twardy i miękki Gerard Wilk, fot. NAC
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku