logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
60
1
7

Eugeniusz Bodo (1899-1943)

Czego nie wiemy o przedwojennym gwiazdorze

Dodano: 25.09.2012, Aktualizacja: 25.09.2012

Był jedną z największych gwiazd międzywojnia. Wybuch wojny, a potem tragiczna śmierć przerwały świetnie rozwijającą się karierę. Dziś odkrywamy go na nowo, wraz z całym kinem przedwojennym. W tym roku ukazała się pierwsza biografia poświęcona Eugeniuszowi Bodo autorstwa Ryszarda Wolańskiego. Obyśmy doczekali się kolejnych

Był jedną z największych gwiazd międzywojnia. Wybuch wojny, a potem tragiczna śmierć przerwały świetnie rozwijającą się karierę. Dziś odkrywamy go na nowo, wraz z całym kinem przedwojennym. W tym roku ukazała się pierwsza biografia poświęcona Eugeniuszowi Bodo autorstwa Ryszarda Wolańskiego. Obyśmy doczekali się kolejnych. Przez wiele lat zapomniane i traktowane z przymrużeniem oka, kino międzywojenne wciąż kryje w sobie szereg tajemnic. Nie zostało opisane ono samo, niewiele wiemy także o życiu wielu z ówczesnych gwiazd, których jedynym świadectwem sławy są stare filmy i zakurzone okładki kolorowych pism. Na szczęście to także się zmienia, a do ekskluzywnego grona posiadaczy własnej biografii dołączył niedawno Eugeniusz Bodo (1899-1943). Jednym z tematów wciąż czekających na zbadanie jest homoseksualizm twórców polskiego kina, a także możliwe do odczytania wątki homoerotyczne obecne na ekranie. Jedną z postaci nadającą się idealnie do postawienia tego typu pytań, jest właśnie Bodo, plotki o jego homo- czy też biseksualizmie funkcjonują zresztą od lat. Z ziemi szwajcarskiej Urodził się w Genewie w 1899 roku z ojca Szwajcara i matki Polki. Naprawdę nazywał się Bohdan Eugene Junod, a scena była dla niego od dziecka środowiskiem naturalnym, po tym jak rodzina osiadła w Łodzi, ojciec prowadził tam kino-teatr „Urania” (po latach Bodo nazwie tak swoją firmę producencką). Nic dziwnego, że występować zaczął już jako dziecko, a wieku dwudziestu lat postanowił podbić stolicę. Od tego czasu jego kariera nabiera rozpędu, a on sam staje się gwiazdorem kabaretu wyśpiewującym w kolejnych rewiach przeboje w rodzaju „Titine”. Potem przyjdzie czas na kino, debiutował jeszcze w filmie niemym, w „Rywalach” (1925) Henryka Szaro. Zaczynał od niewielkich ról charakterystycznych by szybko zacząć grać postacie wiodące. Z cza...   ( Pozostało znaków: 7765 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 187135   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Eugeniusz Bodo (1899-1943) Bodo jako "krajowego wyrobu Mae West". Fot. Filmoteka Narodowa
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku