logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
12.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
1
0
17

Polskie coming outy: Marek Barbasiewicz

Aktor, który zrobił to pierwszy

Dodano: 31.07.2006, Aktualizacja: 31.07.2006

Coming out, a więc wyjawienie przez osoby publiczne swojego homoseksualizmu stanowi jeden z ważniejszych punktów na drodze emancypacji środowisk LGBT. W Polsce takich akcji przeprowadzono właściwie tylko kilka, tym bardziej należy cenić prekursorów. A tak się składa, że pierwszy był aktor Marek Barbasiewicz...

Coming out, a więc wyjawienie przez osoby publiczne swojego homoseksualizmu stanowi jeden z ważniejszych punktów na drodze emancypacji środowisk LGBT. W Polsce takich akcji przeprowadzono właściwie tylko kilka, tym bardziej należy cenić prekursorów. A tak się składa, że pierwszy był aktor Marek Barbasiewicz. Barbasiewicz urodził się 5 lutego 1945 w Przeworsku. Ukończył średnią Szkołę Plastyczną w Poznaniu (1964) i Wydział Aktorski PWSTiF w Łodzi (1968). Bardzo szybko zaczął się realizować na scenie, w latach 1968-79 był w zespole Teatru Nowego w Łodzi, potem grał w warszawskim Teatrze Ateneum, wreszcie ponad 15 lat (1981-97) spędził w Teatrze Polskim. Obecnie pracuje w Teatrze Narodowym. Popularność przyniosło mu kino, a w pierwszym okresie kariery przede wszystkim telewizja. Jeszcze na studiach zadebiutował w filmie telewizyjnym "Ojciec" (1967) Jerzego Hoffmana. Zagrał jednego z przyjaciół głównego bohatera (Lech Łotocki). Paradoks polega na tym, że był to jednocześnie pierwszy powojenny film w którym pojawia się postać homoseksualisty, Józef Kondrat zagrał starego mężczyznę, który spotkawszy w parku licealistę charakterystycznym głosem próbuje zaprosić go do siebie. Kolejne role to epizody Niemców w kultowych produkcjach: "Stawka większa niż życie" (1968) i "Czterej pancerni i pies" (1970). Klasyczny typ urody sprawił, że szybko zaczęto go obsadzać w rolach amantów w popularnych w latach 70. serialach takich jak "Najważniejszy dzień życia" (1974) czy "Zaklęty dwór" (1976). Przy okazji tej drugiej produkcji okazało...   ( Pozostało znaków: 6496 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186545   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Polskie coming outy: Marek Barbasiewicz Linda i Barbasiewicz w filmie "Summer Love"
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku