logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
14.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
90
2
19

Witold Conti

Gejowski amant i " żona" Szymanowskiego

Dodano: 11.01.2010, Aktualizacja: 11.01.2010

Kiedy czytałem na Innej Stronie tekst o hollywoodzkich gwiazdorach, których homoseksualizm czostał dokładnie zbadany i opisany, zastanawiałem się, czy znamy perypetie polskich aktorów, którzy ze względu na karierę musieli ukrywać swoją orientację seksualną. W latach 30. XX wieku przynajmniej jeden popularny aktor miał na swoim koncie homoseksualne romanse.

Kiedy czytałem na Innej Stronie tekst Mariusza Kurca o hollywoodzkich gwiazdorach, których homoseksualizm czy biseksualizm został dokładnie zbadany i opisany, zastanawiałem się, czy znamy perypetie polskich aktorów, którzy ze względu na karierę musieli ukrywać swoją orientację seksualną. Niestety, w tym temacie ciągle mamy raczej do czynienia z domysłami niż udokumentowanymi biografiami, bo po prostu nikt jeszcze nie spojrzał na polskie kino i teatr pod kątem homoseksualistów, którzy współtworzyli je w każdej epoce. Na swojego kronikarza lub kronikarkę czeka nie tylko twórczość epoki PRL-u, ale także film przedwojenny. W latach 30. XX wieku przynajmniej jeden popularny aktor miał na swoim koncie homoseksualne romanse. Życiorys Witolda Contiego nie jest dokładnie znany, ale kilka podstawowych faktów podawano już w filmowej prasie międzywojnia. Naprawdę nazywał się Witold Konrad Kozikowski, urodził się w 1908 roku w Berlinie, gdzie przebywali wówczas jego rodzice. Do Polski wrócili w 1920 roku, a po skończeniu szkoły rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Poznańskim. Wkrótce wyjechał do Paryża, gdzie miał kontynuować naukę prawa, ale wylądował w Konserwatorium Muzycznym w klasie skrzypiec i wokalistyki. Tam poznał pierwszego z mężczyzn, który odegrał ważną rolę w jego życiu - Leopolda Brodzińskiego. Brodziński, starszy od Contiego o 14 lat, miał już wyrobioną pewną pozycję, udzielał się jako reżyser, aktor, dziennikarz, dyrektor teatrów, autor sztuk teatralnych, ale przede wszystkim sekretarz pierwszej Polki, która podbiła Hollywood - Poli Negri. Współpracował z nią w okresie największej popularności gwiazdy, a w okolicach 1928 roku wrócił do Polski. Bardzo możliwe, że Conti przyjechał razem z nim. Chłopiec o jasnej twarzy, przepojonej dziwną słodyczą Nie wiadomo czy Bro...   ( Pozostało znaków: 7627 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186848   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Witold Conti Witold Conti - chłopiec o jasnej twarzy, przepojonej dziwną słodyczą (Narodowe Archiwum Cyfrowe)
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku