logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
12.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
83
0
19

Bo w niej był seks

Kalina Jędrusik (1930-1991)

Dodano: 06.09.2011, Aktualizacja: 06.09.2011

W sierpniu minęła 20 rocznica śmierci Kaliny Jędrusik, jednej z największych gwiazd polskiego kina i telewizji, aktorki, która stała się już legendą. Jeszcze do października można oglądać w warszawskim Instytucie Teatralnym wystawę jej poświęconą. W prasie i Internecie ukazało się wiele wspominających ją artykułów, kanał Kino Polska i Filmoteka Narodowa zaprezentowały przegląd filmów z jej udziałem. Pod koniec ubiegłego roku ukazały się dwie książki próbujące zgłębić ten fenomen. Przy okazji warto przypomnieć dlaczego Jędrusik była nie tylko pierwszą polską seksbombą, ale także idealnym ucieleśnieniem divy gejowskiej. Na wielu polach wyprzedzała rzeczywistość w której przyszło jej żyć, a w biografii Kaliny pojawia się szereg kwestii genderowych. Kluczową rolę odegrała oczywiście seksualność.

W sierpniu minęła 20 rocznica śmierci Kaliny Jędrusik, jednej z największych gwiazd polskiego kina i telewizji, aktorki, która stała się już legendą. Jeszcze do października można oglądać w warszawskim Instytucie Teatralnym wystawę jej poświęconą. W prasie i Internecie ukazało się wiele wspominających ją artykułów, kanał Kino Polska i Filmoteka Narodowa zaprezentowały przegląd filmów z jej udziałem. Pod koniec ubiegłego roku ukazały się dwie książki próbujące zgłębić ten fenomen. Przy okazji warto przypomnieć dlaczego Jędrusik była nie tylko pierwszą polską seksbombą, ale także idealnym ucieleśnieniem divy gejowskiej. Na wielu polach wyprzedzała rzeczywistość w której przyszło jej żyć, a w biografii Kaliny pojawia się szereg kwestii genderowych. Kluczową rolę odegrała oczywiście seksualność. Najpierw seks Czytając wspomnienia znajomych poświęcone aktorce można odnieść wrażenie, że nie miała w swoim życiu etapu, kiedy była dzieckiem czy młodą dziewczyną: “Kalina nigdy nie robiła wrażenia, by kiedykolwiek mogła być dziewicą” - pisał po latach Kazimierz Kutz. Ta seksualizacja aktorki typowa dla jej wizerunku dokonywała się także na ekranie, Jędrusik zadebiutowała w znakomitej komedii “Ewa chce spać” (1957), gdzie zagrała Biernacką – mieszkankę hotelu robotniczego, która niezgodnie z przepisami przyjmuje w swoim pokoju mężczyznę. Niewielka rola, w której Kalina jeszcze jako blondynka biega ubrana jedynie w halkę, zastanawiając się, w jaki sposób ukryć kochanka, okazała się typowa dla jej emploi. Erotyzm wnosić będą na ekran także bohaterki jej kolejnych filmów, których charakterystyka mówi wszystko o odtwarzanych postaciach: “zalotna dziennikarka”, “kociak w oknie”, “prostytutka”. Te epizody budowały wizerunek aktorki, ale masową popularność przyniosła jej dynamicznie rozwijająca się wówczas telewizja, główne role w pierwszych spektaklach teatru tv w reżyserii Adama Hanuszkiewicza (“Ondyn...   ( Pozostało znaków: 8268 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 187025   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Bo w niej był seks Pocztówka z wizerunkiem Kaliny Jędrusik - lata 60.
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku