Wielkie uczucia w życiu i na ekranie
Wielkimi krokami zbliżają się Walentynki, a my z tej okazji przedstawiamy słynne historie miłosne gejów i lesbijek. Przypominamy zarówno postacie filmowe, jak i osoby, które żyły naprawdę, niektóre przed wiekami, inni całkiem niedawno, w Polsce lub zagranicą. Miłość nie podlega konwenansom, więc musiało się znaleźć miejsce zarówno dla dwóch gejów czy lesbijek, związku geja i heteryczki, ale także trójkąta...
Mariusz Kurc i Krzysztof Tomasik
Współpraca: Radek Oliwa
Wielkimi krokami zbliżają się Walentynki, a my z tej okazji przedstawiamy słynne historie miłosne gejów i lesbijek. Przypominamy zarówno postacie filmowe, jak i osoby, które żyły naprawdę, niektóre przed wiekami, inni całkiem niedawno, w Polsce lub zagranicą. Miłość nie podlega konwenansom, więc musiało się znaleźć miejsce zarówno dla dwóch gejów czy lesbijek, związku geja i heteryczki, ale także trójkąta.
Te jedenaście opowieści oczywiście nie wyczerpuje tematu. Piszcie jakie historie miłosne na Was zrobiły największe wrażenie, o kim chcielibyście jeszcze przeczytać. W końcu za rok znów będzie święto zakochanych.
Jack Twist i Ennis Del Mar
Bodaj najbardziej znaną dziś homoseksualną historią miłosną są tragiczne losy Jacka Twista i Ennisa del Mara. Świetnie napisaną przez Annie Proulx, a potem rewelacyjnie wyreżyserowaną przez Anga Lee "Tajemnicę Brokeback Mountain" porównuje się do dziejów miłości niemożliwej Romea i Julii. Tyle, że na drodze uczucia bohaterów Szekspira stoją ich skłócone rodziny, a w przypadku Jacka i Ennisa wrogi jest praktycznie cały świat. Lata 60. na amerykańskiej prowincji - to nie jest dobry czas, ani miejsce na romantyczny związek dwóch kowbojów. Nikt nie może o nim wiedzieć. Jack i Ennis mogą być ze sobą tylko wtedy, gdy nikt nie widzi - kilka razy w roku w leśnej głuszy. Tak przez 20 lat. Tkwią w pułapce ludzkich uprzedzeń, wiedząc, że zgodnie z panującymi obyczajami ujawnienie tej miłości oznaczałoby dla nich okrutny koniec. Bez nadziei i bez szczęśliwego zakończenia.
Filmowi z Jake'm Gylllenhaalem i Heathem Ledgerem zawdzięczamy scenę chyba najpiękniejszego gejowskiego pocałunku - gdy mężczyźni widzą się po raz pierwszy po czteroletniej przerwie i nie potrafią udawać, że są tylko kumplami. Oraz jedną z najsmutniejszych scen w kinie - gdy po śmierci Jacka Ennis odnajduje w jego szafie hołubiony skarb: swą własną koszulę z początku ich miłości.
Aimée i Jaguar
Lily Wust była berlinianką, żoną faszystowskiego urzędnika, matką czwórki dzieci, za co otrzymała hitlerowski brązowy Krzyż Zasługi Niemieckiej Matki. W 1943 r., gdy miała 29 lat poznała 21-letnią Żydówkę - Felice Schragenheim. Następne kilkanaście miesięcy spędziły razem. 2 kwietnia 1943 r. wzięły "ślub". Nadały sobie specjalne miłosne imiona - Lily została Aimée a Felice - Jaguarem. Przed Aimée odkrył się świat seksu, takich orgazmów, jak z Jaguarem, nie miała nigdy wcześniej. Połączyła ich wielka namiętność i graniczące z szaleństwem uczucie. W sierpniu 1944 r. Felice została aresztowana przez gestapo. Trafiła do obozu koncentracyjnego, skąd ostatni list napisała do Lily 26 grudnia 1944 r.
Wszelkie pamiątki po Jaguarze - dzienniki, dokumenty, zdjęcia rodzinne - zgromadziła Lily w dwóch wypełnionych po brzegi walizkach i traktowała jak relikwie. Żyła wspomnieniami. W 1985 r. po raz pierwszy publicznie opowiedziała o swej miłości do Felice. 3 lata później ukazała się doskonała książka Eriki Fischer "Aimée & Jaguar, historia pewnej miłości 1943" (polskie wydanie - 2008 r.), w której autorka odtwarza dzieje niezwykłej miłości na podstawie m.in. wielogodzinnych... ( Pozostało znaków: 13441 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Możesz uzystkać dostęp do wszystkich archiwalnych newsów i artykułów zostając abonentem usługi Przyjaciel Queer.pl Twoja opłata pomoże nam w utrzymaniu portalu Queer.pl.