logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
18.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
81
1
18

Wielka historia gejów i lesbijek

Geje i lesbijki - życie i kultura

Dodano: 25.09.2009, Aktualizacja: 25.09.2009

Imponująca i informująca jest najnowsza pozycja wydawnictwa Universitas: "Geje i lesbijki - życie i kultura". To potężne, liczące prawie 400 stron, tomisko zawiera wynik ponad trzydziestu lat pracy badaczy kultury gejowsko-lesbijskiej....

- Janusz Boguszewicz - Imponująca i informująca jest najnowsza pozycja wydawnictwa Universitas: "Geje i lesbijki - życie i kultura". To potężne, liczące prawie 400 stron, tomisko zawiera wynik ponad trzydziestu lat pracy badaczy kultury gejowsko-lesbijskiej. Roberta Aldricha znany w świecie nauki australijski historyk postawił przed sobą ambitne zadanie globalnego przedstawienia zagadnienia fenomenu homoseksualności na przestrzeni dziejów. Od poematu Gilgamesz (1700 p.n.e) do współczesnych  parad dumy gejowskiej, od antycznej Grecji przez odległe antypody, do współczesnego ruchu gejowsko-lesbijskiego. Opis historyczny oraz analiza socjologiczno-antropologiczna. Dwa w jednym. Przemierzając epoki i kontynenty, kultury i subkultury twórcy tej monografii roztaczają iście imponujący obraz poza-heteroseksualnych możliwości i praktyk człowieka. Autorzy, a jest ich niczym apostołów dwunastu, nie są żadnymi supergwiazdami teorii queer, nie ma wśród nich ani Judith Butler ani Jane Halberstam. Nie są to jednak osoby anonimowe, bądź w kręgach naukowych nieznane. Są to naukowcy, z reguły historycy kultury, reprezentanci różnych płci i narodowości. Robert Aldrich zaprosił do współpracy znanych i cenionych wykładowców wielu szacownych uczelni. Wśród nich spotkać można tak wybitne postacie jak: Bernd-Ulrich Hergemöller - profesor mediewistyki na Uniwersytecie w Hamburgu, Helmut Puff - profesor Wydziału Historii oraz Filologii Germańskiej stanu Michigan w Ann Arbor, albo Gert Hekma - specjalista problematyki gej-les na wydziale Socjologii i Antropologii Uniwersytetu Amsterdamskiego. Prezentują oni ugruntowaną wiedzę historyczną oraz ukazują skomplikowane związki społeczno-kulturowe towarzyszące ludziom zorientowanym homoseksualnie na przestrzeni dziejów. Monografia Roberta Aldricha pionierskie na nas...   ( Pozostało znaków: 7535 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186819   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Wielka historia gejów i lesbijek Okładka książki
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku