logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
12.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
10
3
3

Erotoman z PRL-u

"XXL" Jacka Melchiora

Dodano: 03.09.2012, Aktualizacja: 03.09.2012

„XXL” to popularna powieść o seksualnych podbojach geja będąca jednocześnie homoerotyczną kroniką ćwierćwiecza. A może coś więcej?

„XXL” to popularna powieść o seksualnych podbojach geja będąca jednocześnie homoerotyczną kroniką ćwierćwiecza. A może coś więcej? W ostatnich latach ukazało się sporo polskich powieści, których bohaterami są geje. A jednak takiej książki jak „XXL” Jacka Melchiora do tej pory nie było. Na czym polega ta nowość? Po raz pierwszy poznajemy historię mężczyzny w średnim wieku. Pięćdziesięcioletni Wojtek opowiada nam całe swoje dotychczasowe życie. Ze szczegółami. Bardzo łatwo poprzestać na tym co wyrażone wprost i uznać, że „XXL” to po prostu historia geja, który urodził się na początku lat 60. XX wieku w małym mieście, w związku z tym swój homoseksualizm odkrywał w latach 70., a jako student dekadę później zdążył zaliczyć seks na warszawskich pikietach, od legendarnego „grzybka” na Placu Trzech Krzyży poczynając. Jednocześnie uczył się, pracował i przez cały czas miał kolejne przygody erotyczne. W latach 70. kochankiem był kolega ze szkoły, w latach 80. chętnych na seks poznawało się na pikiecie, potem nadszedł czas knajp, a wreszcie zaczął królować Internet. Tyle dzieje się w warstwie podstawowej, warto jednak zastanowić się czym przy okazji może być jeszcze ta książka. Po pierwsze: historia Polski poprzez diwy i knajpy Brzmi to może zbyt patetycznie, ale bez wątpienia tak jest. „XXL” to historia Polski ostatnich kilkudziesięciu lat widziana z perspektywy geja. Siłą rzeczy inaczej rozłożone są tu akcenty, inne rzeczy są ważne niż w narracji ogólnie dominującej. W PRL-u Wojtek nie jest walczącym opozycjonistą, w III RP nie zastanawia się w czym nowy system jest lepszy od starego. On po prostu żyje i... kopuluje, poza Solidarnością i PZPR-em. Stan wojenny będzie ważny, bo wtedy matka zastanie go w łóżku z facetem. Akcja „Hiacynt” dopadnie go, gdy będzie spędzać czas z kochankiem w klubie Sezam w Sopocie. W okolicach roku 1989 koleżanka zrobi sobie z nim dziecko. Ważniejsze będą jednak inne wydarzenia, a najważniejszy kontakt z muzyką, poważną i rozrywkową. Można nawet odnieść wrażenie, że swego rodzaju różnienie się Wojtka od „całego świata” polega na uwielbieniu specyficznego rodzaju popkultury: „- Ten mały musi być chory – stwierdza pewnego dnia ciotka Stefa na ...   ( Pozostało znaków: 9437 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 187130   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku