logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
12.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
38
0
6

Zapomniany prekursor

Włodzimierz Antos (1956-1994)

Dodano: 03.08.2010, Aktualizacja: 03.08.2010

Włodzimierz Antos nie żyje od 16 lat. Został zupełnie zapomniany, jego dorobek też jest martwy. Czy coś warte jest przypomnienia? Dwa tomiki wierszy, poemat, niedokończona powieść? Publicystyka, recenzje teatralne i operowe? Jedno z pierwszych pism gejowsko-lesbijskich „Okay”? Oficyna Wydawnicza, która miała wielkie ambicje, a swoją działalność zaczęła od serii poezji homoerotycznej? A może największym osiągnięciem jest po prostu jego życie?

Włodzimierz Antos nie żyje od 16 lat. Został zupełnie zapomniany, jego dorobek też jest martwy. Czy coś warte jest przypomnienia? Dwa tomiki wierszy, poemat, niedokończona powieść? Publicystyka, recenzje teatralne i operowe? Jedno z pierwszych pism gejowsko-lesbijskich „Okay”? Oficyna Wydawnicza, która miała wielkie ambicje, a swoją działalność zaczęła od serii poezji homoerotycznej? A może największym osiągnięciem jest po prostu jego życie? Nie wiadomo dlaczego popełnił samobójstwo. On - syn ważnego generała, nazywany królem życia, który miał mnóstwo pieniędzy, szeroki gest, tysiąc pomysłów na minutę. Był jedną z najbarwniejszych postaci środowiska gejowskiego przełomu lat 80. i 90. Wyprawiał najgłośniejsze przyjęcia w późnym PRL-u. Początki Urodził się w 1956 roku w rodzinie z korzeniami rosyjskimi. Matki nawet nie pamiętał, zmarła, jak był bardzo mały, opowiadał, że pochodziła z dynastii Romanowów. Ojciec - Stanisław Antos należał od najważniejszych postaci Wojska Polskiego, był kierownikiem akcji podczas wydarzeń grudniowych na Wybrzeżu w 1970 roku, a od 1978 roku zastępcą szefa Sztabu Zjednoczonych Sił Zbrojnych Układu Warszawskiego. Przez całe lata 80. Włodzimierz Antos pracował jako dziennikarz, najpierw w „Rzeczpospolitej”, a potem w „Kurierze Polskim”. Wzorem był dla niego Jerzy Waldorff, także interesował się muzyką poważną, szczególnie operą. Inny wzór stanowił Oscar Wilde. Swojego homoseksualizmu nie ukrywał, wręcz przeciwnie, wiedziano o tym także w pracy. W 1987 roku na fali zainteresowania nową chorobą udało mu się zamieścić wywiad z Waldemarem Zboralskim. Trafił na pierwszą stronę pod tytułem “O AIDS,...   ( Pozostało znaków: 7032 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186911   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Zapomniany prekursor Włodzimierz Antos, kadr z filmu "Kornblumenblau"
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku