Wanda Falkowska (1924-1992)
Wybitna postać, znakomita dziennikarka. Jako pierwsza tak obszernie pisała o transpłciowości, m.in. w klasycznym reportażu „Kobieta w męskim ciele” (1983). Jak to się stało, że jej ogromny dorobek został zupełnie zapomniany?
- Krzysztof Tomasik -
W styczniu minęła kolejna rocznica jej urodzin, rok temu bez echa przeszło dwudziestolecie jej śmierci. Wanda Falkowska nie ma nawet swojego biogramu w wikipedii, co obecnie jest najlepszym świadectwem zapomnienia. A przecież przez lata była czytana, publikowała w najpopularniejszych tytułach, wyróżniono ją licznymi nagrodami, znalazła się nawet w „Alfabecie Urbana”. Jej nazwisko powinno być także ważne dla społeczności LGBT.
Prawo i Życie
Urodziła się 16 stycznia 1924 r. w Łodzi, ale szybko znalazła się w Warszawie. Tutaj w latach 1947-49 była dziennikarką „Rzeczpospolitej”, jednocześnie studiowała w Szkole Głównej Planowania i Statystyki, potem na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Właśnie z tematyką prawniczą związała swoje dalsze losy, stała się specjalistką w tej dziedzinie. Największą popularność przyniosła jej autorska rubryka w „Przekroju”, którą prowadziła od końca lat 50. do 1980 r. Opisywała tam najciekawsze czy precedensowe procesy sądowe, a znaczące były już same tytuły: „Prywatka”, „Pech”, „Samotna starość”.
Teksty omawiające prawo z bardziej teoretycznej strony publikowała w „Polityce”, z którą była związana do 1981 roku. Historie z którymi stykała się w sądach wykorzystywała na różnych polach działalności, była współautorką komedii teatralnej „Gorący uczynek” (1964) i sztuki radiowej „Żądam satysfakcji” (1972), dla Teatru Telewizji napisała kryminał „Nie mam nic do powiedzenia” (1973), a dla kina scenariusz dramatu psychologicznego o życiu gitowców „Nie zaznasz spokoju” (1976) w reż. Mieczysława Waśkowskiego.
Prawo i bezprawie
Analizując jej biografię widać, że okres największej aktywności to lata 70. Poza artykułami dla „Przekroju”, „Polityki” i wymienionymi wyżej tytułami, opublikowała wówczas ... ( Pozostało znaków: 7772 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Możesz uzystkać dostęp do wszystkich archiwalnych newsów i artykułów zostając abonentem usługi Przyjaciel Queer.pl Twoja opłata pomoże nam w utrzymaniu portalu Queer.pl.