Dziesięć filmów, które mogliście przeoczyć
W początkach XXI wieku kino LGBT (no i Q) przeżywa prawdziwy boom. Oczywiście, nie w Polsce, tylko poza jej granicami. Każdego roku powstaje tyle nowych filmów o "tych" sprawach, że trudno już to wszystko ogarnąć. Oprócz głośnych, nagradzanych i rozpowszechnianych na całym świecie hitów takich jak "Tajemnica Brokeback Mountain", "Obywatel Milk" czy "Samotny mężczyzna", jest także mnóstwo dzieł, które niekoniecznie obejrzycie w najbliższym multipleksie.
W początkach XXI wieku kino LGBT (no i Q) przeżywa prawdziwy boom. Oczywiście, nie w Polsce, tylko poza jej granicami. Każdego roku powstaje tyle nowych filmów o „tych” sprawach, że trudno już to wszystko ogarnąć. Oprócz głośnych, nagradzanych i rozpowszechnianych na całym świecie hitów takich jak „Tajemnica Brokeback Mountain”, „Obywatel Milk” czy „Samotny mężczyzna”, jest także mnóstwo dzieł, które niekoniecznie obejrzycie w najbliższym multipleksie.
Oto mój subiektywny wybór dziesięciu tytułów z ostatnich lat. Te filmy nigdy do rozpowszechniania w polskich kinach nie trafiły, choć niektóre z nich były pokazywane u nas na różnych festiwalach. Mogliście je przeoczyć, a warto na nie zwrócić - z różnych, niekoniecznie nawet artystycznych, powodów – uwagę. Starałem się, by był to zestaw różnorodny – obejmował wszystkie literki skrótu LGBTQ, zawierał opowieści tak miejskie, jak i wiejskie, filmy kolorowe i czarno-białe, komercyjne i kontemplacyjne, w pełni profesjonalne i na poły amatorskie... A więc, do dzieła!
1. "Los novios bulgaros" (Bułgarscy kochankowie, 2003), reż. Eloy de la Iglesia
Zmarły w roku 2006 de la Iglesia zdobył rozgłos w drugiej połowie lat 70., gdy Hiszpania, po śmierci generała Franco, radośnie i gwałtownie wychodziła z mroków dyktatury ku demokracji. W swoich prowokacyjnych filmach poruszał tematy uznawane dotąd za tabu, takie jak: terroryzm, korupcja w polityce, zażywanie narkotyków, katolicki reżim etc. A także homoseksualizm. Jego ostatni film jest komedią również rozgrywającą się w czasach dziejowego przełomu. Po upadku komunizmu w madryckich saunach i klubach pojawia się mnóstwo świeżego „towaru” – emigrantów z Europy Wschodniej. Daniel, hiszpański architekt, nawiązuje romans z Kiryłem, tytułowym bułgarskim kochankiem. Chłopak wykorzystuje go finansowo... ( Pozostało znaków: 7702 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu Przyjaciel Queer.pl.
Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.
Jak uzyskać kod?
Wyślij SMS na numer
7268
o treści:
IS CZYTAJ 186888
(koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez
48 godzin.
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez: