logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
22.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
89
2
17

Dekada mniejszości

Dziesięć filmów, które mogliście przeoczyć

Dodano: 17.05.2010, Aktualizacja: 17.05.2010

W początkach XXI wieku kino LGBT (no i Q) przeżywa prawdziwy boom. Oczywiście, nie w Polsce, tylko poza jej granicami. Każdego roku powstaje tyle nowych filmów o "tych" sprawach, że trudno już to wszystko ogarnąć. Oprócz głośnych, nagradzanych i rozpowszechnianych na całym świecie hitów takich jak "Tajemnica Brokeback Mountain", "Obywatel Milk" czy "Samotny mężczyzna", jest także mnóstwo dzieł, które niekoniecznie obejrzycie w najbliższym multipleksie.

W początkach XXI wieku kino LGBT (no i Q) przeżywa prawdziwy boom. Oczywiście, nie w Polsce, tylko poza jej granicami. Każdego roku powstaje tyle nowych filmów o „tych” sprawach, że trudno już to wszystko ogarnąć. Oprócz głośnych, nagradzanych i rozpowszechnianych na całym świecie hitów takich jak „Tajemnica Brokeback Mountain”, „Obywatel Milk” czy „Samotny mężczyzna”, jest także mnóstwo dzieł, które niekoniecznie obejrzycie w najbliższym multipleksie. Oto mój subiektywny wybór dziesięciu tytułów z ostatnich lat. Te filmy nigdy do rozpowszechniania w polskich kinach nie trafiły, choć niektóre z nich były pokazywane u nas na różnych festiwalach. Mogliście je przeoczyć, a warto na nie zwrócić - z różnych, niekoniecznie nawet artystycznych, powodów – uwagę. Starałem się, by był to zestaw różnorodny – obejmował wszystkie literki skrótu LGBTQ, zawierał opowieści tak miejskie, jak i wiejskie, filmy kolorowe i czarno-białe, komercyjne i kontemplacyjne, w pełni profesjonalne i na poły amatorskie... A więc, do dzieła! 1. "Los novios bulgaros" (Bułgarscy kochankowie, 2003), reż. Eloy de la Iglesia Zmarły w roku 2006 de la Iglesia zdobył rozgłos w drugiej połowie lat 70., gdy Hiszpania, po śmierci generała Franco, radośnie i gwałtownie wychodziła z mroków dyktatury ku demokracji. W swoich prowokacyjnych filmach poruszał tematy uznawane dotąd za tabu, takie jak: terroryzm, korupcja w polityce, zażywanie narkotyków, katolicki reżim etc. A także homoseksualizm. Jego ostatni film jest komedią również rozgrywającą się w czasach dziejowego przełomu. Po upadku komunizmu w madryckich saunach i klubach pojawia się mnóstwo świeżego „towaru” – emigrantów z Europy Wschodniej. Daniel, hiszpański architekt, nawiązuje romans z Kiryłem, tytułowym bułgarskim kochankiem. Chłopak wykorzystuje go finansowo...   ( Pozostało znaków: 7702 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186888   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku