logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
22.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
0
0
4

Książki - Bądź moim Bogiem

Bardzo gejowska powieść Remigiusza Grzeli

Dodano: 15.11.2007, Aktualizacja: 15.11.2007

Jak na polskie warunki wyjątkowo dużo ukazało się ostatnio książek w których tematyka homoseksualna odgrywa znacząca rolę. W powodzi pisarzy (les-pisarki niestety milczą), którzy nie mają obiekcji przed wliczaniem ich dzieł do nurtu literatury gejowskiej, łatwo przeoczyć pozycje, które są często bardzo branżowe, ale w promocji ten wątek nie zostaje w żaden sposób podjęty. Znakomitym tego przykładem jest nowa powieść Remigiusza Grzeli. "Bądź moim Bogiem", bo o niej mowa, z pewnych względów należy do najciekawszych pozycji jakie ukazały się ostatnio na polskim rynku.

- Krzysztof Tomasik - Jak na polskie warunki wyjątkowo dużo ukazało się ostatnio książek w których tematyka homoseksualna odgrywa znacząca rolę. W powodzi pisarzy (les-pisarki niestety milczą), którzy nie mają obiekcji przed wliczaniem ich dzieł do nurtu literatury gejowskiej, łatwo przeoczyć pozycje, które są często bardzo branżowe, ale w promocji ten wątek nie zostaje w żaden sposób podjęty. Znakomitym tego przykładem jest nowa powieść Remigiusza Grzeli . "Bądź moim Bogiem", bo o niej mowa, z pewnych względów należy do najciekawszych pozycji jakie ukazały się ostatnio na polskim rynku. Akcja powieści zaczyna się w momencie, gdy główny bohater będący jednocześnie narratorem spostrzega w metrze interesującą kobietę: "Ma około sześćdziesiątki, ale jest atrakcyjną, a w każdym razie rasową kobietą, która ma własny styl. Połączenie elegancji z młodzieńczym luzem. [..] Falujące czarne włosy spływają jej z ramiona. Szykowna oprawka okularów dodaje charakteru." Szybko bohater przypomina sobie, że jest to osoba, której zdjęcie znajdowało się w rodzinnym archiwum: "Znalazłem fotografię. Właściwie czarno-biały fotos. Erika mogłaby konkurować tylko z Marleną Dietrich. Jest na nim taka... wyrazista. Ostra. Trzyma w palcach papierosa. Dym unosi się... Erika ma w spojrzeniu błysk brzytwy." Nietrudno zgadnąć, że z kobietą wiąże się pewna tajemnica, której rozwikłanie stanie się jednym z motywów książki. Drugi temat to historia przedwojennej pieśniarki Very, którą główny bohater - młody dziennikarz postanawia odnaleźć i przeprowadzić z nią wywiad: "Mówiono, że jest żydowską Matą Hari, że współpracowała z gestapo. Dziś kompletnie zapomniana. Odnalazłem jej paryski adres. Chciałem zrobić dokładny research na jej temat, ale okazało się to prawie niemożliwe. W wycinkach niewiele znalazłem. Tylko powtarzaną legendę, że była żydowską piosenkarką w getcie i donosiła na koleżanki. No i że przed wojną była świetnie zapowiadającą się artystką. Jej piosenki często nadawano w radiu. Wydała kilka płyt. Była znana." Oczywiście obie te historie w finale zostaną połączone, a dotrzeć do Very musi się udać, choć nie obejdzie się bez przeszkód i (umiarkowanych) zwrotów akcji. Trzeba jednak zaznaczyć, że to nie perypetie bohaterów są w książce najważniejsze. Wszystko jest tu właściwie pretekstem dla zaprezentowania kolejnych fascynujących kobiet, które pojawiają się jak w kalejdoskopie, na dłużej lub krócej. Często...   ( Pozostało znaków: 10398 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186667   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku