logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
21.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
0
0
0

Nowości wydawnicze: Excentrycy

Homoseksualista na drugim planie

Dodano: 28.03.2008, Aktualizacja: 28.03.2008

Literatura polska coraz bardziej otwiera się na homoseksualizm. Choć daleko nam jeszcze do sytuacji, gdy każdego miesiąca wychodzić będzie kilka książek gejowskich i lesbijskich, to już teraz ze stricte branżowych pozycji można skompletować małą biblioteczkę. ie mniej istotne jest jednak czy, i w jakim kontekście pojawiają się geje i lesbijki...

- Krzysztof Tomasik - Literatura polska coraz bardziej otwiera się na homoseksualizm. Choć daleko nam jeszcze do sytuacji, gdy każdego miesiąca wychodzić będzie kilka książek gejowskich i lesbijskich, to już teraz ze stricte branżowych pozycji można skompletować małą biblioteczkę. Cała twórczość Bartosza Żurawieckiego, "Berek" Szczygielskiego, "Lubiewo" wspominane wielokrotnie przy każdej następnej książce Witkowskiego, "Śmierć w darkroomie" Pasewicza to tylko kilka przykładów związanych z nowościami wydawniczymi ubiegłego roku. Nie mniej istotne jest jednak czy, i w jakim kontekście pojawiają się geje i lesbijki w powieściach poruszających zupełnie inne kwestie, pisanych przez heteroseksualistów, obejmujących odległą już dziś przeszłość. Z tych powodów warto zwrócić uwagę na takie książki jak "Excentrycy" Włodzimierza Kowalewskiego, cenionego olsztyńskiego pisarza, który był dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej NIKE. Tu homoseksualizm występuje jedynie na drugim planie, ale w bardzo ciekawym kontekście. "Excentrycy" ukazali się na rynku w czerwcu 2007. Z reguły pozytywne recenzje pojawiły się w najważniejszych dziennikach, autor potwierdził pozycję utalentowanego pisarza, choć sama powieść nie wzbudziła wielkiego zainteresowania. Może zresztą nie takie było zamierzenie, już na okładce poprzedniej książki, zbioru opowiadań "Światło i lęk" (2003), Kowalewski pisał: "Opowiadania zebrane w tym tomie powstały nie po to, aby budzić namiętności i prowokować dyskusje. Wychodzą naprzeciw tkwiącej w każdym człowieku ukrytej tęsknocie za przeszłym czasem, która często zamienia się w przekonanie, że to, co było, było piękne". W najnowszej prozie autor pozostaje wierny wizerunkowi staromodnego pisarza, który stara się oddać atmosferę sprzed lat. Tym razem nad całością unoszą się słowa pisarza: "Jest to opowieść o tęsknocie, która ocaliła naród". Takie motto to chyba najlepszy sposób, żeby zniechęcić nawet najbardziej życzliwie nastawionych potencjalnych czytelników, nie należy się jednak zbyt łatwo poddawać. Akcja rozpoczyna się w zimie 1957 roku, gdy z Anglii wraca do Polski Fabian Apanowicz, który przed wojną był odnoszącym sukcesy muzykiem jazzowym. Przyj...   ( Pozostało znaków: 9312 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186708   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku