logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
18.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
0
0
9

Wywiady Repliki: Tadeusz Olszewski

Powrót nad Zatokę Ostów

Dodano: 03.06.2008, Aktualizacja: 03.06.2008

Miałem pewne wątpliwości czy tę książkę wydawać, bałem się, że dzisiaj może wydać się anachroniczna. Przekonała mnie dopiero reakcja młodych ludzi zainteresowanych literaturą, w efekcie zmieniłem do niej stosunek i stwierdziłem, że jednak nadal ma rację bytu. Dla mnie jest to przede wszystkim powieść o miłości, która rewiduje dość rozpowszechniony pogląd, że homoseksualizm to tylko pożądanie, namiętność, seks. W moim pokoleniu ten mit funkcjonował powszechnie, ja sam byłem długo przekonany, że homoseksualizm ogranicza się wyłącznie do cielesności. Odkrycie emocji było dla mnie momentem przełomowym.

Krzysztof Tomasik: W połowie lat 80. napisał Pan gejowski romans "Zatoka Ostów". Historia miłości Piotra i Jeffa, którzy poznają się w czasie podróży do Grecji, miała zostać wydana w 1990 roku, ale ukazuje się dopiero teraz. Czym jest dzisiaj dla Pana ta powieść? Tadeusz Olszewski: Miałem pewne wątpliwości czy tę książkę wydawać, bałem się, że dzisiaj może wydać się anachroniczna. Przekonała mnie dopiero reakcja młodych ludzi zainteresowanych literaturą, w efekcie zmieniłem do niej stosunek i stwierdziłem, że jednak nadal ma rację bytu. Dla mnie jest to przede wszystkim powieść o miłości, która rewiduje dość rozpowszechniony pogląd, że homoseksualizm to tylko pożądanie, namiętność, seks. W moim pokoleniu ten mit funkcjonował powszechnie, ja sam byłem długo przekonany, że homoseksualizm ogranicza się wyłącznie do cielesności. Odkrycie emocji było dla mnie momentem przełomowym. I ta książka jest właśnie o odkrywaniu emocji, pokonywaniu pewnych barier, bo przecież bohater książki też traktował seks z mężczyznami instrumentalnie. Z jednej strony chodziło mi o to, w jaki sposób dochodzi do rewizji tego mitu i to chyba się udało pokazać, a potem jest już analiza czystych emocji, "Zatoka Ostów" rozgrywa się przede wszystkim na planie emocjonalnym. Wiadomo, że fizyczność też ma tu miejsce, bo musi mieć, ale ona jest jakby naturalną konsekwencją emocji, a nie odwrotnie. - Powiedział Pan o swoich obecnych wątpliwościach. A jakie wątpliwości miał Pan w 1990 roku, kiedy książka miała się ukazać? - Wtedy nie miałem żadnych wątpliwości! Bardzo chciałem ją wydać, bo byłem przekonany, że spowoduje ogromny ferment. Nawet te fragmenty publikowane w prasie wzbudzały bardzo różne opinie, kontrowersje. Poświęcony młodej literaturze miesięcznik "Okolice", gdzie pracowałem, w pierws...   ( Pozostało znaków: 7659 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186727   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku