logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
17.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
2
14
0

Zatrzymani wychodzą na wolność

Co się wydarzyło w Azerbejdżanie?

Dodano: 04.10.2017, Aktualizacja: 04.10.2017

W ciągu ostatnich dwóch tygodni w Azerbejdżanie zatrzymano prawie 100 osób LGBT. Organizacje prawnoczłowiecze donoszą o upokarzaniu, torturach i zmuszaniu do badań. Rząd zapewnia, że wszystkich zatrzymanych już wypuszczono.

Organizacje LGBT biją na alarm: w Azerbejdżanie potrzebna pomoc, musimy też głośniej mówić o sytuacji ludzi LGBT w kraju i tego samego domagać się od naszych władz.

W ostatnich dwóch tygodniach zatrzymano prawie 100 osób LGBT. Były one poddawane przymusowym badaniom, upokarzane i torturowane. Zmuszano ich też do podawania kontaktów z telefonów komórkowych.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało w końcu oświadczenie, z którego dowiadujemy się, że zatrzymanych już wypuszczono, a cała akcja dotyczyła osób, które są "zagrożeniem dla porządku publicznego" i "publicznego zdrowia". Zatrzymanych przebadano m.in. pod kątem chorób przenoszonych drogą płciową. Z oświadczenia dowiadujemy się, że u 32 wykryto m.in. AIDS, HIV, czy syfilis.

Prawnicy i eksperci nie mają jednak wątpliwości, że przy zatrzymaniach doszło do naruszenia wielu procedur i praw człowieka. Świadkowie mówią też o "wyłapywaniu" osób przez policję z pomocą aplikacji randkowych.

Kilkanaście organizacji LGBT, w tym ILGA-Europe, Stonewall, czy COC Netherlands, apeluje do międzynarodowej społeczności o pomoc dla społeczności LGBT w Azerbejdżanie, nagłaśnianie sprawy i próby zainteresowania nią polityków. ILGA zwraca uwagę, że wielu wypuszczonym osobom grozi bezdomność, brak wsparcia ze strony rodzin, czy problemy zdrowotne po zatrzymaniu.

(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (0)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Normalny (?) 10.10.2017 13:19
"Z oświadczenia dowiadujemy się, że u 32 wykryto m.in. AIDS, HIV, czy syfilis." Skoro na około 100 osób aż 32 miało jakieś choróbsko to coś jest chyba nie tak. Zdrowie publiczne jak najbardziej zagrożone!!

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Zatrzymani wychodzą na wolność Fot. za: facebook.com/HumanistOl
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku