logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
20.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
0
22
3

Wraca sprawa łódzkiego drukarza

Kolejna rozprawa w styczniu

Dodano: 30.11.2016, Aktualizacja: 30.11.2016

We wtorek ruszył w Sądzie Rejonowym Łodzi proces ws. drukarni, która odmówiła wykonania usługi zleconej przez Fundację LGBT Business Forum. W czerwcu sąd uznał, że drukarnia popełniła wykroczenie i musi zapłacić 200 zł grzywny. W sprawę włączył się minister sprawiedliwości i prokurator generalny, Zbigniew Ziobro.

Przypomnijmy: pod koniec lipca donosiliśmy, że Sąd Rejonowy w Łodzi wyrokiem nakazowym uznał, że pracownik drukarni, który odmówił wykonania usługi zleconej przez Fundację LGBT Business Forum, popełnił wykroczenie. Sąd nakazał drukarzowi opłacenie grzywny.
ZOBACZ TEŻ Sąd chroni konsumentów LGBT w dostępie do usług KPH: pierwszy taki wyrok w Polsce

Oświadczenie w sprawie wydał minister sprawiedliwości i prokurator generalny, Zbigniew Ziobro: zdaniem polityka wyrok ten "Stawia w uprzywilejowanej pozycji Fundację reprezentującą środowiska mniejszości seksualnych, a łamie wolność sumienia pracownika, który ma prawo nie popierać homoseksualnych treści". Polityk zdecydował o "przystąpieniu przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi do postępowania przed Sądem Rejonowym dla Łodzi Widzewa. Celem jest obiektywne rozpatrzenie złożonego wniosku o ukaranie, mając na względzie zasady wolności sumienia i zdrowego rozsądku" - mogliśmy się dowiedzieć z oświadczenia. Ruch Zbigniewa Ziobry krytykowała m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
ZOBACZ TEŻ Wolność sumienia, czyli prawo do dyskryminacji? Ziobro interweniuje ws. grzywny dla drukarni

Ponowny proces ruszył w Łodzi 29 listopada. Prokurator i obrona wystąpili o umorzenie sprawy, kolejna rozprawa - 17 stycznia. Wtedy przesłuchana zostanie wolontariuszka Fundacji LGBT Business Forum oraz m.in. osoba z biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (3)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Podpis (?) 30.11.2016 21:53
Z informacji o sprawie wynika, że drukarz w rozmowie telefonicznej wyraził zgodę na wykonanie usługi, a po otrzymaniu pliku z treścią druku, odmówił jej wykonania. Jeśli wiedział, że zamawiający reprezentuje fundację LGBT i przyjął zamówienie bez zastrzeżeń, odmawiając wykazał się niekonsekwencją. W styczniu, przedmiotem sporu prawnego będzie pytanie czy umowa na świadczenie usługi została zawarta. Jeśli tak, jest to po prostu nie dotrzymanie warunków umowy bez istotnego powodu. Równie dobrze mogła mu się nie podobać kolorystyka projektu, i to też nie będzie powód do odmowy realizacji zawartej umowy. Przekonuje mnie argumentacja http://wei.org.pl/blogi-wpis/run,drukarnia-lgbt-i-wo(...)199.html , która zwraca uwagę, że decyzji drukarza nie można traktować jako dyskryminacji bo drukarnia nie jest finansowana ze środków publicznych i nie świadczy usług publicznych, a usługa jest powszechnie dostępna. Jeśli zatem odmówiłby zawarcia umowy ze względu na orientację zamawiającego lub jego przekonania, a usługa jet powszechnie dostępna, nie jest finansowana ze środków publicznych, a odmowa nie naruszała godności osobistej zamawiającego lub grupy LGBT, jego prawo odmówić. Prawem instytucji i grupy LGBT jest bojkot firmy. Świadomym nadużyciem i naruszeniem prawa jest natomiast kreowanie drukarza na męczennika sumienia prześladowanego za wiarę przez tzw lewaków i organizacje LGBT. W istocie jest to świadome kreowanie i wzmacnianie mowy nienawiści, i jednoczesne przemilczanie, że chodzi wyłącznie o sprawdzenie przez sąd czy doszło do naruszenia prawa czy nie. Jak wskazuje przykład niemieckiej dyskusji http://www.fronda.pl/a/biskup-przeprasza-gejow-za-cytaty(...)?page=2& , skuteczność wystąpień przeciwko mowie nienawiści, jest bardzo duża. Polska dyskusja towarzysząca tej informacji wskazuje, że standardy niemieckie nie są w Polsce wcale takie odległe. Może więc należałoby większą uwagę poświęcić mowie nienawiści, która tendencyjnie posługuje się przykładem łódzkiego drukarza, niż samej jego odmowie, jeśli nie doszło do złamania prawa, a tego sąd jeszcze nie rozstrzygnął.
psom_na_pożarcie (?) 30.11.2016 17:13
a niech ktoś zrobi sztukę o polowaniu na Czarownice w Salem... bo ktoś tutaj na siłę udowadnia, że są równi i równiejsi...

każdy ma prawo odmówić usługi(drukarz), i każdy ma prawo do działalności propagandowej( Fundację LGBT Business Forum)... ale ta fundacja to pseudo-firma? ciekaw też, czemu drukarnia nie wydelegowała innego pracownika do zleconego projektu...

szkoda, że wyrok zależy od interwencji konkretnej osoby piastującej stanowisko państwowe... wszak takie sprawy powinny być rozpatrywane całościowo...
Fistaszka (?) 30.11.2016 15:21
Co to jest "homoseksualne treść"? Treść która lubi inne treści?
lodoweserce (45) Praga 30.11.2016 12:26
gdyby do mnie przyszedl pracownik cyrku i chcial wydrukowac ulotki o 'zabawnym niedzwiedziu jezdzacym na rowerze', to tez bym odmowila wykonania uslugi.
lilianne_blaze (101) Warszawa 30.11.2016 12:03
Nie mam nic przeciwko temu zeby dowolna firma mogla odmowic wykonania uslugi dowolnemu potencjalnemu klientowi POD WARUNKIEM ze zniesie sie calosc takiej "ochrony przeciwdyskryminacyjnej w dostepie do uslug", czyli ROWNIEZ "OCHRONE" RELIGII. Albo chronimy w pierwszej kolejnosci cechy wrodzone (rasa, orientacja) i nabyte mimowolnie (niepelnosprawnosc) a wybrane/narzucone (religia) ewentualnie dalej, albo nie chronimy zadnych i niech jedynym sedzia bedzie rynek i pieniadze klienta, ochrona taka jak teraz, czyli w praktyce tylko religii i prawie tylko katolickiej (nawet nie chrzescijanskiej - przewaznie mowi sie o "chrzescijanstwie" ale w praktyce to prawie zawsze jest katolicyzm) to najgorszy mozliwy wariant, taka socjalteokracja.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Wraca sprawa łódzkiego drukarza   credits Public Domain Mark 1.0 Zbigniew Ziobro, fot. za: flickr.com/photos/premierrp
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku