Strona główna Aktualności Społeczność
Profile Grupy Miejsca Wydarzenia Wsparcie
Ogłoszenia
Towarzyskie Pokoje i mieszkania Praca Ogłoszenia drobne Edukacja Pozostałe Dodaj
Queeroteka
Książki Filmy i seriale Quizy Patronat Queer.pl
Magazyn
Artykuły Galerie Tematy Tagi
Kontakt Reklama Regulamin
Queer.pl Portal osób LGBT+
Menu
Logowanie Rejestracja
Tematy Kino LGBT Wybory 2023 Coming out Kalendarz LGBTQ+ Niebinarność
Poniedziałek, 28.12.2015 11:15

Lubiewo, sztuka i wolność

Podziel się (0) Tweetnij Skomentuj (5)
Podziel się (0) Tweetnij Skomentuj (5)

Urodziny Piotra Siekluckiego

"Młode cioty wpychają do szaf stare cioty, bo nie chcą się konfrontować. Z drugiej strony Teatr Nowy takimi tematami z szafy wychodzi. Z szafy wychodzi Sieklucki mówiąc: tak, taki jestem, to mnie interesuje, taki chcę być, to są moje granice wolności" - mówił Piotr Sieklucki dwa lata temu w rozmowie z Radkiem Oliwą - przed premierą drugiej części "Lubiewa". Z okazji dzisiejszych urodzin - dyrektorowi Teatr Nowego w Krakowie życzymy wszystkiego najlepszego i przypominamy (nasze) ulubione spektakle sceny przy Gazowej 21!

W 2006 roku, na krakowskim Kazimierzu, obok klubu Cocon, powstał Teatr Nowy, którego współzałożycielem był młody absolwent krakowskiej PWST - Piotr Sieklucki. W ciągu prawie 10 lat scena przy Gazowej wpisała się na stałe w kulturalny kalendarz Krakowa, a każda teatralna premiera dziś jest wydarzeniem. To w Teatrze Nowym swoją premierę miał świetny spektakl w reżyserii Piotra Siekluckiego - adaptacja "Lubiewa" Michała Witkowskiego.



O spektaklu było głośno jeszcze przed premierą - po Krakowie chodziły plotki, że Siekluckiemu ciężko było znaleźć odtwórców głównych ról. "Skandal przyszedł sam, poprzez aktorów, a dokładnie sześciu kolejnych, którzy rezygnowali po przeczytaniu egzemplarza adaptacji. Nie znając oczywiście książki. Oni napędzili ten skandal - to oczekiwanie na coś syfiastego, na szambo, na pederastów, którzy macają się po jajach w dworcowych szaletach" - mówił Sieklucki w rozmowie z Radkiem Oliwą, dodając jednak, że spektakl był potem "świetnie, euforycznie przyjęty".
ZOBACZ TEŻ To obrzydliwe! Rozmowa z Piotrem Siekluckim

"Świetnie w Krakowie, zachwyt we Wrocławiu, jeszcze lepsze przyjęcie mieliśmy w Warszawie, a największy zachwyt – uwaga – właśnie w tym Białymstoku, gdzie spodziewałem się skandalu. Organizatorzy ostrzegli, że zdarza się, iż właśnie „naziści” przychodzą czasami na spektakle w ramach Dni Sztuki Współczesnej. Spodziewałem się, że będzie ciężko. Okazało się, że publiczność reagowała tak, jakbyśmy przyjechali z Teatru Komedia. Zagraliśmy już ponad 60 spektakli. Skandalu nie ma, bo Polska jest dziś w innym momencie niż przed prawie dziesięciu laty, kiedy pojawiło się „Lubiewo”. Wtedy książka została zepchnięta do ścieku nawet przez środowiska gejowskie, które potraktowały ją jak szatańskie wersety. Mówiono, że to czarny PR" - mówił reżyser dwa lata temu.

Spektakl można jeszcze obejrzeć w sylwestrowy wieczór!

Dwa lata po "Lubiewie" swoją premierę miał "Ciotowski bicz". Tym razem Patrycja i Lukrecja wybierają się na plażę do Lubiewa, by w słońcu cieszyć się urokami życia. Na plaży w Lubiewie spotykają się starzy pederaści i wspominają czasy PRL, swojej młodości i pierwszych swoich razów. Druga część powieści "Ciotowski bicz" odbywa się współcześnie na gejowskiej plaży nudystów w Lubiewie koło Międzyzdrojów. Składa się z rozmów, których narratorami są Paula i Michaśka. Z opowieści o postaciach i różnych perypetiach gejów wyłaniać ma się wg autora Wielki Atlas Ciot Polskich, dowcipna typologia postaw i preferencji homoseksualnych.
ZOBACZ TEŻ Kraków: bohaterki Lubiewa piszą list do prezydenta miasta Za tydzień „Lubiewo. Ciotowski bicz” w Teatrze Nowym

Jesienią w Teatrze Nowym swoją premierę miały "Szwaczki" Pawła Sali. To historia biednych szwaczek uwięzionych w męskiej szwalni życia, które tocząc swoje opowieści pełne frustracji i żalu stają się ofiarami polskiego mizoginizmu. Kobiety, które w państwie ISIS i wielu kulturach wschodnich są tylko przedmiotem noszenia płodów; kobiety, którym trudno znaleźć prawdziwą pomoc po traumach przemocy domowej; kobiety, które się kulturowo lekceważy - oto obraz prawdziwych metaforycznych szwaczek; szwaczek pracujących w pocie czoła w męskiej szwalni życia. Niepokorny, feministyczny, mocny - przewijało się w recenzjach, a Sieklucki pokazał, że potrafi też świetnie mówić o kobietach.



Sieklucki chętnie też udostępnia scenę przy Gazowej 21 branżowym tematom i artystom: w zeszłym roku swoją premierę miało "Wężowisko" Joanny Oparek, w reżyserii Janusza Marchwińskiego. Spektakl został przygotowany w ramach III edycji Festiwalu Sztuki Angażującej Teatru Nowego. "To kryminał o wydźwięku społeczno-politycznym" - mówił o sztuce Janusz Marchwiński, ale dodając, że "to nie jest jedynie afirmacja, ale przedstawione są wszystkie argumenty. Publiczność może sobie wybrać wersję, która dla niej jest najbardziej wiarygodna".



(red)
OCEŃ ARTYKUŁ
Podoba mi się (48)
julia-kolodziejska palonasi lenanana kierownik2 agaba111 noirepelotee icelander sara009 ciekawy-kapelusznik japan-drag-queen
Nie podoba mi się (1)
Komentarze (5)
HEJT STOP!Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Komentuj
Moja ikona
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Jestem
02.01.2016 13:04 Jestem dodane przez Facebooka
100 lat ♥
cytuj zgłoś 0 0
Piotr
29.12.2015 13:00 Piotr dodane przez Facebooka
100 lat, 100 lat!
cytuj zgłoś 0 0
Jestem
28.12.2015 19:28 Jestem dodane przez Facebooka
Najlepsze życzenia ♥
cytuj zgłoś 0 0
Jerzy
28.12.2015 15:22 Jerzy dodane przez Facebooka
Jak najlepsze życzenia dalszychn dokonań teatralnych i wszystkich innych.
cytuj zgłoś 0 0
Ada
28.12.2015 13:38 Ada dodane przez Facebooka
Sto lat
cytuj zgłoś 0 0
Autor
Redakcja Queer.pl
Pierwszy polski portal ludzi LGBT
TAGIWięcej
kraków lubiewo piotr sieklucki teatr teatr nowy urodziny
Powiązane
Obraz Poniedziałek, 17.10.2011 Lubiewo w Krakowie Obraz Środa, 11.09.2013 To obrzydliwe! Obraz Poniedziałek, 13.02.2012 Odbytnica i Drakula zbyt kontrowersyjne Obraz Czwartek, 07.06.2012 O Lubiewie w TVP Obraz Piątek, 26.03.2010 Od-nowa Teatru Nowego!
Inne tematy
Maroko: życie w schizofrenii - LGBT pomiędzy spektakularnymi gejowskimi imprezami a prześladowaniem Wtorek, 26.09.2023 Maroko: życie w schizofrenii - LGBT pomiędzy spektakularnymi gejowskimi imprezami a prześladowaniem
Coming out premiera Andory. „Jestem gejem i nigdy tego nie ukrywałem” Środa, 13.09.2023 Coming out premiera Andory. „Jestem gejem i nigdy tego nie ukrywałem”
„Saltburn”: „gejowski thriller, na który wszyscy czekaliśmy”. Zobacz klimatyczny zwiastun filmu Emmerald Fennell Środa, 13.09.2023 „Saltburn”: „gejowski thriller, na który wszyscy czekaliśmy”. Zobacz klimatyczny zwiastun filmu Emmerald Fennell
Kontakt Reklama Regulamin
Social media
Polub na Facebooku Obserwuj na Twitterze Instagram Youtube
© 1996-2023 Queermedia.pl, ISSN 2299-9019 Polityka prywatnościUstawienia prywatności