Michał Kaczoń o nowym filmie Dolana
"The Death and Life of John F. Donovan", czyli długo oczekiwany angielskojęzyczny debiut Xaviera Dolana, jest historią, która miesza w sobie rozważania na temat sławy, podwójnego życia, potrzeby bycia prawdziwym sobą oraz ceny, jaką trzeba za to zapłacić. Tematycznie film jest więc dobry. Gorzej, że słowem, które najlepiej streszcza styl dzieła, jest… chaos.
Rok 2004, Nowy JorkW wiadomościach pojawia się informacja o śmierci Johna F. Donovana (dobry Kit Harington), popularnego aktora telewizyjnego, u progu hollywoodzkiej kariery. Wiadomość jest druzgocząca dla młodego Ruperta Turnera (rozhisteryzowany Jacob Tremblay), który wraz z matką (Natalie Portman) znajduje się w Nowym Jorku, nie tylko, aby stawić się na przesłuchaniu do roli w filmie, ale także… spotkać się z Donovanem. Chłopiec korespondował bowiem przez lata z aktorem i teraz wreszcie mieli zobaczyć się twarzą w twarz.Rok 2017, PragaDziennikarka (zagubiona Thandie Newton) rozmawia przez telefon, próbując wymigać się ze zleconego wywiadu, który tak bardzo odbiega od jej codziennego kręgu zainteresowań, że jest kompletnie nieprzygotowana do ewentualnej rozmowy. Traf chce, że jej tyradę względem rozmówcy usłyszy sam potencjalny bohater artykułu. Mleko się wylało, wywiad dojdzie więc do skutku. Rozmówcą okazuje się Rupert (powściągliwy Ben Schnetzer), który po latach zebrał całą korespondencję z Donovanem i wydał ją w formie książki. Fakt, że dziennikarka jest zupełnie nieprzygotowana do rozmowy o publikacji, pozwala bohaterowi snuć swoją opowieść niemal bez przerw i zewnętrznych wtrętów.Lata 90. - 2004, USA, Wielka BrytaniaTym samym przechodzimy do właściwej części historii, czyli opowieści Ruperta o życiu Johna oraz o wpływie, jaki jego listy miały na jego własne doświadczenia z dzieciństwa.
... ( Pozostało znaków: 5976 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Możesz uzystkać dostęp do wszystkich archiwalnych newsów i artykułów zostając abonentem usługi Przyjaciel Queer.pl Twoja opłata pomoże nam w utrzymaniu portalu Queer.pl.