logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
12.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
150
1
35

Coming out w Hollywood

Jodie Foster jest sama

Dodano: 04.02.2013, Aktualizacja: 04.02.2013

Wyoutowani w „fabryce snów"? Albo z telewizji, albo z Wielkiej Brytanii. Albo Jodie Foster.

- Mariusz Kurc - Coming out Jodie Foster – krzyczały media w połowie stycznia, po tym, jak 50-letnia aktorka, odbierając Złoty Glob za całokształt twórczości, powiedziała: Zrobiłam mój coming out tysiąc lat temu, w epoce kamienia, gdy ta delikatna dziewczynka powoli otwierała się w stosunku do swych przyjaciół, potem stopniowo - współpracowników, aż w końcu w stosunku do każdego, kogo poznawałam. Zresztą nie tylko ten fragment cytowano. Całe przemówienie Foster – świetne, podsumowujące jej ponad 40-letnią karierę w kinie, przyjęto z entuzjazmem. Ale gwoli precyzji, trudno jednak dziś mówić o coming oucie, ponieważ Jodie zrobiła go… prawie dokładnie 5 lat temu. 11 grudnia 2007 r. odbierając nagrodę im. Sherry Lansing, gwiazda powiedziała m.in. Dziękuję mojej pięknej Cydney, która trzyma ze mną na dobre i na złe. Media uznały wypowiedź za wyjście z szafy i słusznie, bo Foster niczego później nie dementowała. A słynie z tego, że prywatnego życia chroni jak mało która inna aktorka, publicznie wypowiada się bardzo rzadko. Wydaje się więc, że tegoroczne doniesienia o „coming oucie” Foster są tylko świadectwem krótkiej pamięci mediów głównego nurtu. Tak czy inaczej, ważne, że Foster, o której homoseksualizmie plotkowano całe lata, jest teraz wyoutowana. Tajemnicy już nie ma. Ale bardziej chciałbym zwrócić uwagę na inny fakt, a mianowicie, że Jodie Foster jest JEDYNĄ wyoutowaną amerykańską gwiazdą Hollywood z prawdziwie pierwszej ligi. Do rozbicia szklanego sufitu uprzedzeń w amerykańskim kinie jeszcze daleko. Kiedy doczekamy się jawnie homoseksualnej gwiazdy o statusie Toma Hanksa, Meryl Streep, Denzela Washingtona, Julii Roberts czy Roberta DeNiro? Oczywiście, historia Hollywood zna wielu homoseksualnych gwiazdorów, ale nie robili coming outów (Cary Grant, Rock Hudson, Montgomery Clift), albo przechodził on bez echa i trafiał w próżnię (Marlon Brando w 1976 r. powiedział w wywiadzie, że „jak wielu mężczyzn, ma na koncie ...   ( Pozostało znaków: 8328 )
Mariusz Kurc Autor: Mariusz Kurc Stały publicysta Queer.pl, redaktor naczelny pisma „Replika”, członek Kampanii Przeciw Homofobii i Grupy Inicjatywnej ds. Związków Partnerskich Z Krzysztofem Tomasikiem prowadzi w radiu TOK FM audycję "Lepiej późno niż wcale" o tematyce LGBT, z Bartoszem Żurawieckim prowadzi Klub Filmowy LGBT w Krytyce Politycznej w Warszawie.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 193412   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Coming out w Hollywood Jodie Foster
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku