Słynne aktorki w serialu
7 maja w nadającym po polsku kanale Fox Life zaczęła się emisja szóstej, ostatniej serii „Słowa na L” (2004-2009). Ten amerykański serial, w którym prawie wszystkie kobiety to lesbijki albo biseksualistka, ma już status kultowego, wierne grono fanek i fanów zdobył także w Polsce. Dzięki niemu nieznane wcześniej aktorki w rodzaju Katherine Moenning (Shane) czy Leishy Hailey (Alice) zyskały ogromną popularność, a w społeczności lesbijskiej wręcz uwielbienie. Ale „Słowo na L” stało się także sposobem na przypomnienie szeregu nieco zapomnianych gwiazd lat 70., 80. i 90., które zazwyczaj pojawiając się gościnnie na drugim planie, często po raz pierwszy miały okazję wcielić się w rolę lesbijki. Warto przypomnieć niektóre z nich.
1O. JENNIFER BEALS (Bette)
Kiedy pojawiła się na planie „Słowa na L”, jej kariera aktorska trwała już ponad 20 lat. Największy sukces osiągnęła jako dwudziestolatka grając główną rolę Alex we „Flashdance” (1983), prostej opowieści o biednej dziewczynie, dla której szansą na dostanie się do lepszego świata jest taniec. Film odniósł sukces i zwrócił uwagę na młodziutką Beals, która otrzymała nominację do Złotego Globu. Do sekwencji seksownego tańca z „Flashdance” nawiązała później w jednym z teledysków Jennifer Lopez. Niestety, role Beals z kolejnych lat trudno nazwać udanymi, a z czasem w jej filmografii zaczęły przeważać produkcje klasy B. Sytuację zmienił dopiero udział w „Słowie na L”, gdzie pojawiała się jako posągowa Bette Porter, jedna z głównych bohaterek, która w pierwszym sezonie wraz ze swoją partnerką Tiną (Laurel Holloman) stara się o dziecko.
9. PAM GRIER (Kit)
Kit – starsza siostra Bette Porter to jedyna, zdecydowanie heteroseksualna postać „Słowa na L”. Kiedyś była wziętą piosenkarką, potem pojawiły się alkohol i narkotyki, ostatecznie spokój znalazła w społeczności lesbijek prowadząc dla nich knajpę „Planet”. Adorowana przez transpłciowego Ivana (Kelly Lynch, patrz miejsce 8) i seksualną rekordzistkę Papi (Janina Gavankar), po nieudanym romansie z żonatym mężczyzną, związuje się z dużo młodszym panem-nianią (Dallas Roberts).
Kariera Pam Grier była równie burzliwa, co życie granej przez nią bohaterki. Urodzona w 1949 r., w latach 70. była gwiazdą murzyńskiego kina gangsterskiego, które czarni realizowali jako alternatywę dla filmów głównego nurtu. Najsłynniejsze tytuł ówczesnego okresu to „Foxy Brown” (1974), do którego nawiązał Quentin Tarantino obsadzając po latach Grier jako tytułową „Jackie ... ( Pozostało znaków: 7516 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Możesz uzystkać dostęp do wszystkich archiwalnych newsów i artykułów zostając abonentem usługi Przyjaciel Queer.pl Twoja opłata pomoże nam w utrzymaniu portalu Queer.pl.