logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
21.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
21
1
2

Ucieczka w kino

Konrad Eberhardt (1931-1976)

Dodano: 07.08.2013, Aktualizacja: 07.08.2013

Krytycy filmowi, nawet jeśli w pewnym okresie swojej aktywności zdobywają pewną rozpoznawalność, po śmierci zazwyczaj zostają zapominani. Tak stało się też z Konradem Eberhardtem. Bardzo dobrze, że ukazała się książka przypominająca jego życiorys i dorobek. Szkoda, że z pominięciem homoseksualizmu.

- Krzysztof Tomasik - Książka zatytułowana po prostu „Konrad Eberhardt” pod redakcją Barbary Gizy i Piotra Zwierzchowskiego to zbiór jedenastu tekstów poświęconych ważnej dla polskiego filmoznawstwa postaci, której nazwisko kojarzy coraz węższy krąg ludzi pamiętających eseje i recenzje Eberhardta ze starych pism albo krytyków inspirujących się jego dokonaniami. Mamy tu nie tylko analizę różnych aspektów jego twórczości, ale także fakty biograficzne. Niestety, pisząc o życiu prywatnym autorzy idealnie wpisują się w tradycję przemilczania wszelkiej nienormatywności seksualnej. Miał być pisarzem Konrad Eberhardt urodził się 29 kwietnia 1931 roku w Lublińcu na Śląsku, ale wkrótce rodzice wraz ze swym jedynakiem przenieśli się do Warszawy. W stolicy przeżyli prawie całą wojnę, po upadku powstania warszawskiego zostali wypędzeni, ale wrócili na początku 1945 r. Już jako nastolatek Konrad pisał wiersze, początkowo chciał być pisarzem, w 1949 r. debiutował w prasie opowiadaniem „Słowacki u Grobu Świętego”. Dwa lata później zrobił maturę i zdawał na romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Nie dostał się, więc rozpoczął analogiczne studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Kultura francuska będzie dla niego ważna do końca, stamtąd pochodziła zresztą jego rodzina od strony matki. Plany związane z byciem pisarzem szybko porzucił, chociaż pozostał w kręg...   ( Pozostało znaków: 5894 )
Krzysztof Tomasik Autor: Krzysztof Tomasik Stały publicysta Queer.pl, badacz polskiego homoseksualizmu, biografista Autor książek "Homobiografie" (2008) i "Gejerel" (2012), redaktor zbioru PRL-owskich reportaży "Mulat w pegeerze" (2011). Na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej w Warszawie prowadzi zajęcia z cyklu "Inna strona polskiego kina", wraz z Mariuszem Kurcem współgospodarz programu "Lepiej późno niż wcale" w radiu Tok Fm.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 193973   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Ucieczka w kino Konrad Eberhardt - 1976 rok
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku