logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
24.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
53
1
3

Piękny Staś w damskim przebraniu

Fragment z nowych „Homobiografii”

Dodano: 14.11.2014, Aktualizacja: 17.11.2014

Pod koniec listopada nakładem wydawnictwa Krytyki Politycznej ukaże się drugie wydanie "Homobiografii" Krzysztofa Tomasika - z uzupełnionymi życiorysami, ale też prezentujące kolejne postaci. Całość to opowieść o środowisku literackim w czasach, gdy homoseksualizm był tabu. U nas - przedpremierowo fragment książki!

- Krzysztof Tomasik - Jednym z najbardziej zadziwiających fragmentów autobiografii Aleksandra Janty-Połczyńskiego jest opis niezwykłego balu, któremu poświęcony został właściwie cały rozdział dwunasty. W relacji autora wydarzenie miało miejsce w 1926 roku w majątku Niedźwiedź, należącym do Wacława Mieczkowskiego, a sprawcami całego zmieszania byli starosta Ossowski z żoną i córką Oleńką, jego sąsiedzi. Otóż do Ossowskich zawitał dwudziestojednoletni kuzyn, bardzo urodziwy Staś Bielski. Nie chcąc zostawiać go w domu samego, a jednocześnie obawiając się zjawić na balu w zbyt licznym towarzystwie, Ossowscy postanowili zrezygnować z zabawy, zasłaniając się obecnością koleżanki córki z Francji, która nie ma odświętnego stroju. Gospodarz nalegał jednak zdecydowanie, aby zjawić się koniecznie i zabrać ze sobą przyjaciółkę Oleńki, choćby ubraną w zwykłą sukienkę. Nie wiedząc, jak wybrnąć z całej sytuacji, Ossowscy postanowili... przebrać Stasia za dziewczynę. Jak postanowiono, tak zrobiono, a efekt okazał się imponujący: „Wyglądał zjawiskowo, ruszał się ślicznie, trzeba było tylko podrobić albo raczej nadrobić to, czego nie dostaje figurze, zakryć szyję szalem i wytłumaczyć niski głos zaziębieniem. Moda jest w ogóle chłopięca, więc nawet stosunkowo krótkie włosy nie rażą wcale – przeciwnie, dowodzą trzymania się najbardziej paryskich wzorów”. Dalszy ciąg łatwo przewidzieć, „paryżanka” oczarowuje wszystkich i staje się prawdziwą sensacją balu. Staś „przyjął od niejednej z obecnych na balu dam te czy owe nieoczekiwane zwierzenia, to znów był świadkiem niedyskretnych demonstracji desusów w związku z rozmową o strojach – co zaś do młodych, a także podeszłych wiekiem partnerów w tańcu nie było takiego, który by nie próbował świadczyć rzekomej paryżance komplementów już nie tylko...   ( Pozostało znaków: 7775 )
Krzysztof Tomasik Autor: Krzysztof Tomasik Stały publicysta Queer.pl, badacz polskiego homoseksualizmu, biografista Autor książek "Homobiografie" (2008) i "Gejerel" (2012), redaktor zbioru PRL-owskich reportaży "Mulat w pegeerze" (2011). Na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej w Warszawie prowadzi zajęcia z cyklu "Inna strona polskiego kina", wraz z Mariuszem Kurcem współgospodarz programu "Lepiej późno niż wcale" w radiu Tok Fm.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 195228   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku