logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
84
4
10

Jerzy Nasierowski - wyklęty

"Najstarszy polski gej" kończy 80 lat!

Dodano: 04.06.2013, Aktualizacja: 04.06.2013

To postać właściwie literacka. Pełen sprzeczności, z życiorysem, którym można obdzielić kilka osób. Jest sztandarowym przykładem homoseksualisty w PRL-u, ale może być też symbolem emancypacji lat 90. Jerzy Nasierowski - najstarszy polski gej z najdłuższym stażem mówienia publicznie o swojej homoseksualności skończył właśnie 80 lat!

- Krzysztof Tomasik - W przypadku postaci tak barwnych nigdy nie wiadomo od czego zacząć. Nasierowski przeżył właściwie kilka żyć. Za najważniejszą cezurę uważa się ponad 10 lat spędzonych w więzieniu, ale są też inne przełomy. Urodzony w zamożnej rodzinie ziemiańskiej w 1933 r. w majątku Grochy, zaliczył kilka lat w Polsce międzywojennej, a potem także wojnę. Będąc dzieckiem bywał w getcie żydowskim, gdzie z mamą odwiedzał jej przyjaciółkę. Z tamtych wizyt pamięta niewiele, tylko ogromne zagęszczenie ludzi na ulicy. Życie nastolatka po wojnie? Ponoć w warszawskich ruinach kwitło bujne życie erotyczne, ale pierwszy raz miał być z własnym wujem, w samochodzie. Jednocześnie kwitły platoniczne miłości z kolegami z kolejnych szkół. Młody, atrakcyjny, uwielbiał się fotografować i przeglądać w lustrze, wybór drogi aktorskiej wydawał się w jakiś sposób naturalny. Aktor Kiedy dziś patrzy się na role Nasierowskiego trudno nie dojść do przekonania, że propozycje które dostawał były dość przypadkowe, nie potrafiono wykorzystać jego urody. Największą popularność przyniosła mu urocza „Godzina pąsowej róży” (1963), gdzie grał ukochanego Elżbiety Czyżewskiej. Dobiegając trzydziestki wcielił się w nastolatka, zarówno współczesnego jak i XIX-wiecznego, bo film rozgrywał się na dwóch planach. Poza tym chętnie widziano go w filmach wojennych („Ranny w lesie”, „Zamach”), w mundurze pojawił się też w jednym odcinku kultowej „Stawki większej niż życie” (1967). „Godzina pąsowej róży” w całości: Lepiej niż w kinie wiodło mu się w teatrze i telewizji. Był w zespole stołecznego Powszechnego, a potem Narodowego i Komedii. Grał w teatrze telewizji u wybitnych reżyserów (Konrad Swinarski, Olga Lipińska, Jerzy Gruza) i u boku znakomitych aktorów (Danut...   ( Pozostało znaków: 7649 )
Krzysztof Tomasik Autor: Krzysztof Tomasik Stały publicysta Queer.pl, badacz polskiego homoseksualizmu, biografista Autor książek "Homobiografie" (2008) i "Gejerel" (2012), redaktor zbioru PRL-owskich reportaży "Mulat w pegeerze" (2011). Na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej w Warszawie prowadzi zajęcia z cyklu "Inna strona polskiego kina", wraz z Mariuszem Kurcem współgospodarz programu "Lepiej późno niż wcale" w radiu Tok Fm.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 193789   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku