logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
19.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
43
9
12

Wszyscy na Marsz...?

Polityczność Marszu Równości w Krakowie

Dodano: 13.04.2012, Aktualizacja: 13.04.2012

Jeszcze w tym roku, w wydawnictwie PWN zostanie opublikowana w polskim przekładzie książka Społeczna konstrukcja seksualności prof. Stevena Seidmana. Ten amerykański socjolog w niezwykle komunikatywny sposób opisuje historię przemian seksualności w kontekście społecznym, prawnym i kulturowym w XX wieku. W książce opisane zostały problemy mniejszościowych ruchów społecznych zmagających się z brakiem akceptacji, nierównością i dyskryminacją wobec przejawów odmienności seksualnej. I choć poznajemy dzięki tej publikacji rzeczywistość przede wszystkim Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, to niewątpliwie możemy też odnaleźć treści korespondujące z innymi zachodnimi krajami, w tym Polską

Jeszcze w tym roku, w wydawnictwie PWN zostanie opublikowana w polskim przekładzie książka Społeczna konstrukcja seksualności prof. Stevena Seidmana. Ten amerykański socjolog w niezwykle komunikatywny sposób opisuje historię przemian seksualności w kontekście społecznym, prawnym i kulturowym w XX wieku. W książce opisane zostały problemy mniejszościowych ruchów społecznych zmagających się z brakiem akceptacji, nierównością i dyskryminacją wobec przejawów odmienności seksualnej. I choć poznajemy dzięki tej publikacji rzeczywistość przede wszystkim Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, to niewątpliwie możemy też odnaleźć treści korespondujące z innymi zachodnimi krajami, w tym Polską. Seidman pisze o istniejącym w każdym społeczeństwie systemie stratyfikacji seksualnej. O tym, że pewne pragnienia i zachowania seksualne są pozytywnie wartościowane, respektowane i wspierane przez prawo, zwyczaj i instytucje, podczas gdy inne są piętnowane, kryminalizowane i karane. Tworzenie i kontestowanie tych hierarchii jest działaniem politycznym. To odkrycie nie tylko Seidmana, ale także wybitnego historyka systemów myślenia Michela Foucault, czy Gayle Rubin, autorki tekstu „Rozmyślając o seksie. Zapiski w sprawie teorii radykalnej polityki seksualności” . Czytając Foucaulta, Rubin, czy Seidmana odkrywamy właśnie, że w dyskusji „o seksualności” nie chodzi jedynie o prawne zapisy umożliwiające np. rejestrację związków jednopłciowych (cze...   ( Pozostało znaków: 6093 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 187090   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Wszyscy na Marsz...? Kraków 2011 (fot. R. Oliwa)
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku