Nowa powieść Marcina Szczygielskiego
Alternatywna historia Polski XX wieku i życia Iny Benity, opowiedziana z perspektywy kobiet i gejów. Ale dla biseksualisty, transa i lesbijki też znalazło się miejsce
Alternatywna historia Polski XX wieku i życia Iny Benity, opowiedziana z perspektywy kobiet i gejów. Ale dla biseksualisty, transa i lesbijki też znalazło się miejsce.
Wielkimi krokami zbliża się koniec roku 2011, mogę więc bez przesady stwierdzić, że jednym z najprzyjemniejszych zaskoczeń literackich ostatnich dwunastu miesięcy okazała się dla mnie powieść „Poczet królowych polskich”. Jej autorem jest Marcin Szczygielski, wyjątkowo płodny autor mający na swoim koncie już kilkanaście tytułów, w tym gejowskie bestsellery „Berek” i „Bierki” (ale także książkę kulinarną, powieści dla młodzieży i sztuki teatralne), który tym razem przedstawił jak dotąd swoje najlepsze i najdojrzalsze dzieło.
Dwa światy, dwie kobiety
„Poczet królowych polskich” jest sagą z mnóstwem postaci, skupionych wokół bohaterek noszących tytułowe nazwisko Król, ale najważniejsze są dwie kobiety: Ina Marr, przedwojenna gwiazda filmowa, której dzieje poznajemy niemal od dzieciństwo spędzonego na warszawskiej Pradze, i żyjąca współcześnie Magda Król, pracująca w dużym wydawnictwie, mieszkająca w centrum stolicy i mająca niewielkie pojęcie o historii swojej rodziny. Nawet ojca poznała dopiero w klasie maturalnej, odwiedzając go w chylącym się już ku upadkowi Związku Radzieckim razem ze swoim przyjacielem Adrianem (opis tej wizyty to jedna z najlepszych scen w książce).
Magda jest w powieści postacią kluczową, ale także symboliczną. Ucieleśnia współczesne podejście osób, które zarówno w szkole, jak i poza nią, mają szansę poznać jedynie kadłubkową historię Polski, w której nie ma miejsca dla żadnych mniejszości, etnicznych ani seksualnych, także kob... ( Pozostało znaków: 7008 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Możesz uzystkać dostęp do wszystkich archiwalnych newsów i artykułów zostając abonentem usługi Przyjaciel Queer.pl Twoja opłata pomoże nam w utrzymaniu portalu Queer.pl.