logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
12.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
75
3
14

Nie klinujmy się w drzwiach szafy

"Biseksualność bez barier"

Dodano: 21.12.2011, Aktualizacja: 21.12.2011

9 grudnia w toruńskim lokalu Cafe Draże odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Drażliwych tematów”. Tym razem przy współudziale Stowarzyszenia „Pracownia Różnorodności” poruszono temat biseksualności. W imieniu SPR spotkanie przygotowały dwie osoby: Bartosz Kostański jako gość wieczoru oraz prowadząca spotkanie Anna Piórkowska.

Prowadząca rozpoczęła spotkanie od krótkiego powitania, przedstawienia gościa oraz naszkicowania pomysłu na zorganizowanie spotkania. Następnie przekazała głos Bartoszowi. Poniżej relacja ze spotkania i jego najważniejszych punktów. Co wiemy o biseksualności? Czy zdarza nam się podświadomie myśleć o biseksualistach w sposób stereotypowy? Zgadzacie się z przemyśleniami Bartosza? Zapraszamy do lektury i dyskusji!

9 grudnia w toruńskim lokalu Cafe Draże odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Drażliwych tematów”. Tym razem przy współudziale Stowarzyszenia „Pracownia Różnorodności” poruszono temat biseksualności. W imieniu SPR spotkanie przygotowały dwie osoby: Bartosz Kostański jako gość wieczoru oraz prowadząca spotkanie Anna Piórkowska. Prowadząca rozpoczęła spotkanie od krótkiego powitania, przedstawienia gościa oraz naszkicowania pomysłu na zorganizowanie spotkania. Następnie przekazała głos Bartoszowi. Poniżej relacja ze spotkania i jego najważniejszych punktów. Co wiemy o biseksualności? Czy zdarza nam się podświadomie myśleć o biseksualistach w sposób stereotypowy? Zgadzacie się z przemyśleniami Bartosza? Zapraszamy do lektury i dyskusji! Naprostujmy przesądy W kilkuminutowym wstępie Bartosz Kostański wyjaśnił, że jest osobą biseksualną i że w spotkaniu i podobnych wydarzeniach upatruje szansy dla "naprostowania przesądów" dotyczących osób biseksualnych. Zwrócił uwagę, że stereotypy dotyczące tych osób wynikają z tego, że większość ludzi nie zna żadnej ujawnionej osoby biseksualnej. Dla lepszego wprowadzenia publiczności w temat w skrócie przypomniał o badaniach Alfreda Kinsey'a oraz Fritza Kleina: pokazują one, że seksualność, niezależnie od swoje wrodzonego charakteru, można przedstawić jako kontinuum, wobec czego u osób biseksualnych występuje różne natężenie pociągu do płci własnej i do płci przeciwnej. Przechodząc do kwestii ujawnienia się osób biseksualnych, gość wieczoru stwierdził, że jest to proces trudniejszy, aniżeli w przypadku osób homoseksualnych: biseksualność jest często postrzegana jako "faza" albo "stan przejściowy", stan niezdecydowania, pośredni i tymczasowy, etap dochodzenia do tego, czy jest się osobą heteroseksualną czy homoseksualną. Kostański dokonał obrazowego porównania, zgodnie z którym osoby biseksualne - podczas coming outu - "klinują się w drzwiach szafy". Jest to spowodowane oczekiwaniami, tak ze strony osób heteroseksualnych jak i ze strony osób homoseksualnych, aby osoby biseksualne "opowiedziały" się po jednej z tych stron. "Klinowanie się" jest zatem spowodowane presją otoczenia, które odmawia osobom biseksualnym własnej tożsamości. Skutkuje to niestety ucieczką osób biseksualnych przed ujawnieniem. Prelegent zwrócił przy tym uwagę, że często do niedobrej atmosfery wokół biseksualności dokładają się nawet osoby zaangażowane w walkę z homofobią, które albo upraszczają obraz świata (podział hetero-homo), pomijając biseksualność (mówiąc i pisząc tylko o lesbijkach i gejach), albo wręcz hołdują powyższym, błędnym wyobrażeniom na jej temat. Bifobia nie tylko ist...   ( Pozostało znaków: 11192 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 187058   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Nie klinujmy się w drzwiach szafy Fot. Elenaphotos21 - (c) Fotolia.com
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku