logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
17.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
9
4
19

W kinach: "Idealny facet dla mojej dziewczyny"

Komedyjka o bandzie fanatycznych wariatów

Dodano: 16.02.2009, Aktualizacja: 16.02.2009

Idąc do kina na "Idealnego faceta dla mojej dziewczyny" nie spodziewałam się intelektualnej głębi ani artystycznego rozmachu, a zaledwie dobrej rozrywki na przyzwoitym poziomie. Dobrego aktorstwa i błyskotliwych dialogów; komentarza na temat współczesnej Polski, bo przecież o niej w gruncie rzeczy opowiada w komediowym tonie film "Idealny facet dla mojej dziewczyny". Niestety, film nie spełnia tych oczekiwań, co więcej - co jest jak myślę dla jego twórców szczególnie deprymujące - nie jest zabawny. A w przypadku komedii to oczywiście grzech śmiertelny...

- Anna Taszycka - Idąc do kina na "Idealnego faceta dla mojej dziewczyny" nie spodziewałam się intelektualnej głębi ani artystycznego rozmachu, a zaledwie dobrej rozrywki na przyzwoitym poziomie. Dobrego aktorstwa i błyskotliwych dialogów; komentarza na temat współczesnej Polski, bo przecież o niej w gruncie rzeczy opowiada w komediowym tonie film "Idealny facet dla mojej dziewczyny". Niestety, film nie spełnia tych oczekiwań, co więcej - co jest jak myślę dla jego twórców szczególnie deprymujące - nie jest zabawny. A w przypadku komedii to oczywiście grzech śmiertelny. Dlaczego jednak film, bazujący na satyrze fanatyzmu - z jednej strony religijnego, z drugiej ideologicznego, jaki w tym konkretnym przypadku reprezentują feministki, jest dziełem zupełnie nieudanym a momentami wręcz żenującym? Być może twórcom wydawało się, że skupiając swój film wokół tak spolaryzowanej tematyki, trafiają na żyłę złota. Niestety, przeliczyli się. Aktorzy i twórcy "Idealnego faceta" w telewizyjnych wywiadach podkreślają, że ich film, podobnie jak ubiegłoroczna komedia duetu Saramonowicz-Konecki (scenarzysta-reżyser) pt. "Lejdis", przełamuje stereotypy dotyczące pokazywania kobiecości w polskim kinie. To prawda: bohaterki, zarówno "Lejdis", jak "Idealnego faceta", bez skrępowania mówią o swojej seksualności, są niezależne i momentami twórcze. Jednak z drugiej strony, zgodnie ze współczesnym reżimem pięknego, wysportowanego ciała, poddają się też intensywnym treningom (w "Lejdis" jest to trening w sali fitness, w "Idealnym facecie" główna bohaterka to instruktorka sztuki walki krav maga), które mają wyrzeźbić ich piękne, młode ciała. Wszystko oczywiście bez większego wysiłku, ot tak, po prostu. Niestety, próbując walczyć z jednym stereotypem twórcy filmu, wpadają w kolejny, jak się wydaje - równie szkodliwy. Dyskredytowanie postaci feministek w polskich mediach osiąga kolejny zenit. Nie dość, że w publicznym dyskursie, również w relacjach medialnych, feminizm jest zazwyczaj traktowany jako zło, głupota i wyrafinowana fanaberia (chociaż i to podejście się powoli się zmienia, czego przykładem ostatni telewizyjny spot reklamowy PISu, iście szatański pomysł, chwalenia się przez konserwatywną partię swoimi aktywnymi działaczkami), to jeszcze dzięki "Idealnemu facetowi" kino fabularne dokłada do tego swoją cegiełkę. Już wystarczająco irytująca jest Kalina, policjantka odtwarzana przez Annę Dereszowską, nomen omen jedną z aktorek z "Lejdis", która w serialu "Złotopolscy" kreuje bezmyślną, zajadłą w swojej walce feministkę, na tyle nierozgarniętą, że odmawia badań mammograficznych (podczas, gdy w Polsce jest to nadal ogromny problem społeczny), tylk...   ( Pozostało znaków: 11239 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186765   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
W kinach: "Idealny facet dla mojej dziewczyny" Idealny facet dla mojej dziewczyny
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku