logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
22.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
0
0
12

Lipa! Czyli Kochanowski komentuje

Kampania kartoflana w Polsce

Dodano: 26.07.2006, Aktualizacja: 26.07.2006

"Pierwsza republika jednojajowa w Europie", "W Polsce władzę objął zrzędliwy homofob do spółki z nieprzewidywalnym hodowcą świń i liderem partii neofaszystowskiej", "Podwójny problem Europy" - to tylko niektóre fragmenty komentarzy, jakie pojawiły się prasie zachodniej, gdy prezydent Lech Kaczyński powołał na stanowisko premiera swojego brata bliźniaka, Jarosława Kaczyńskiego. "The Times" radzi czytelnikom odróżniać premiera od prezydenta po "pieprzyku na nosie" oraz po "kocich kłakach na ubraniu". Już nie tylko lokalne gazety, ale najpoważniejsze tytuły prasowe wyrażają zdumienie, że w kraju Unii Europejskiej doszło do tak kuriozalnej sytuacji...

"Pierwsza republika jednojajowa w Europie", "W Polsce władzę objął zrzędliwy homofob do spółki z nieprzewidywalnym hodowcą świń i liderem partii neofaszystowskiej", "Podwójny problem Europy" - to tylko niektóre fragmenty komentarzy, jakie pojawiły się prasie zachodniej, gdy prezydent Lech Kaczyński powołał na stanowisko premiera swojego brata bliźniaka, Jarosława Kaczyńskiego. "The Times" radzi czytelnikom odróżniać premiera od prezydenta po "pieprzyku na nosie" oraz po "kocich kłakach na ubraniu". Już nie tylko lokalne gazety, ale najpoważniejsze tytuły prasowe wyrażają zdumienie, że w kraju Unii Europejskiej doszło do tak kuriozalnej sytuacji. I sądzę, że nie chodzi o to, że rządzą bliźniacy, choć wielu politologów na świecie w komentarzach podkreśla, że taka sytuacja podważa zasadę podziału i wzajemnego równoważenia się władz. Wprawdzie i Rada Ministrów, i Prezydent to według polskiej konstytucji organa władzy wykonawczej, jednak zasadą jest ich wzajemna kontrola: wiele decyzji premiera wymaga także podpisu ("kontrasygnaty") prezydenta i odwrotnie. Toteż sytuacja, gdy oba stanowiska znajdują się w rękach jednej rodziny jest cokolwiek szokująca: nikt po prostu nie przewidział takiej opcji. Ale jednak nie to jest najważniejsze. W gruncie rzeczy prasa zachodnia, politycy "starej UE" i komentatorzy są zszokowani przede wszystkim poglądami ludzi, którzy sprawują u nas władzę całkowitą. Wstrząśnięci są nacjonalizmem, homofobią, szowinizmem, infantylnym egocentryzmem oraz spiskową teorią rzeczywistości prezydenta i premiera. Jak pisze w "Gazecie Wyborczej" prof. Środa: "Słuchając expose nowego premiera Jarosława Kaczyńskiego chwilami miałam wrażenie, że słucham Josepha de Maistre'a, ultrareakcyjnego filozofa z początku XIX wieku, który uczył, że nie ma nic bardziej niszczącego dla wspólnoty jak oddzielenie polityki od Kościoła i przyzwolenie na zróżnicowanie opinii. I że nie ma nic bardziej groźnego dla państwa niż indywidualizm, nowoczesność, różnorodność i tolerancja." Jeśli dodamy do tak scharakteryzowanej linii politycznej Kaczyńskiego poglądy Ligi Polskich Rodzin to jasnym się staje, że czas się w Polsce cofnął i oto realizowana jest niezwykła strategia łącząca najgorsze tradycje II Rzeczypospolitej oraz pewne elementy realpolitik z okresu PRL. Tymczasem mamy początek XXI wieku, globalizację, kosmopolityzację podstawowych procesów społecznych, dynamiczne różnicowanie się przestrzeni społecznej, kres polityki opartej na narodowych egoizmach i ukształtowanie się nowego patriotyzmu, który interes narodowy realizuje w ponadnarodowym w...   ( Pozostało znaków: 10851 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186544   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Lipa! Czyli Kochanowski komentuje rys. Marcin Skoczek - www.skoq.pl
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku