logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
22.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
31
1
5

100 lat Lady Day!

Środowy przegląd muzyczny (08.04.2015)

Dodano: 08.04.2015, Aktualizacja: 09.04.2015

Staramy się pokazywać Wam muzyczne nowości, premiery klipów bądź mało znane starocie, które odkopaliśmy. Dziś kolejna odsłona środowego przeglądu muzycznego! Na końcu - KONKURS: czeka wejściówka na warszawski koncert Against Me!

Zapraszamy także na fanpage cyklu na Facebooku.

100 lat Lady Day

Życie Billie Holiday nie należało do łatwych i przyjemnych. Jej rodzice mieli naście lat, gdy pojawiła się na świecie, wiedziała co to bieda, była ofiarą rasizmu, przemocy i molestowania, gdy miała 14 lat została aresztowana za prostytucję. Dorabiała śpiewaniem w nocnych klubach, gdzie na jej talencie poznał się producent John Hammond. Nie ukrywała swojej biseksualności, miewała romanse zarówno z mężczyznami, jak i kobietami. Zmagała się z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków, które zniszczyło jej zdrowie. Zmarła w 1959 roku, w wieku 44 lat. We wtorek, 7 kwietnia, obchodziliśmy 100. urodziny tej wielkiej piosenkarki.

Skomplikowane losy Billie pewnie w jakiś sposób sprawiły, że śpiewane przez nią piosenki do dziś poruszają, tylko ona potrafiła w tak prosty sposób wyrazić milion emocji. Jej wersja "Strange Fruit", niezwykle poruszającej pieśni o rasizmie i linczu na Afroamerykanach przeszła już do historii.Nie ukrywała tego, że jest biseksualna, do dziś żywe są plotki o jej romansie z także biseksualną gwiazdą Broadwayu Tallulah Bankhead.Lady Day odmieniła wokalny jazz. I życie wielu artystów i artystek, którzy głośna mówią o tym, że Billie miała na nich ogromny wpływ.następna

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (5)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
fikaj (25) Wrocław 13.04.2015 0:25
"We wtorek, 7 kwietnia, obchodziliśmy 100. urodziny tej wielkiej piosenkarki."
Błagam... Nazywanie Billie Holiday "piosenkarką" to jak nazywanie szampana sokiem winogronowym...
zelka78 (39) Świecie obecnie,,, 10.04.2015 15:16
Warpaint - 'Billie Holiday (Rough Trade Sessions nawet ładne nie powiem...piosenka..
ifmwuttt (17) Zambrów 09.04.2015 21:03
Uwielbiam ją, jednak nie wiedziałem zbyt wiele o jej życiu.
Cieszę się że trafiłem na ten artykuł.
Raaya (30) Łomża 09.04.2015 19:27
Czemu nie ma tu "Blue Moon"? Billie Holiday :(
Ta piosenka jest taka śliczna ♥ mogę jej słuchać na okrągło
evaline (?) 09.04.2015 15:09
Pierwszą piosenką Against Me! którą usłyszałam było "Those Anarcho Punks Are Mysterious..." - jej siła, surowość mnie poraziły, tym bardziej, że wydawało mi się, że taki rodzaj punku już dawno umarł. Album "Against Me! Is Reinventing Axl Rose" (2002), z którego pochodzi ta piosenka, jest dokładnie taki sam. Jest to mój ulubiony album zespołu, ponieważ zarówno od strony muzycznej jak i lirycznej, to jest coś co wywaliło mój świat do góry nogami i przywiązało do zespołu na lata.

Główne atuty albumu, to:
1. Uniwersalny przekaz i niebanalne teksty, które dają do myślenia.
2. Niesamowita surowość pod względem muzycznym - cały album brzmi jakby albo był nagrywany "na żywioł", albo jakby był nagraniem koncertowym. Jednak mimo tego "brudu" i pozornego chaosu, album zawiera przede wszystkim dobre piosenki. Niektóre melodie lub fragmenty melodii, chociaż stworzone tylko dzięki dźwiękom gitary i perkusji, są tak chwytliwe, że ciężko się od nich uwolnić.
3. Mocny wokal, który często balansuje na granicy tego co jest jeszcze śpiewem, a co już krzykiem. Daje to niesamowity efekt.

Uwielbiam Aganist Me! również, za ich ostatnie albumy, szczególnie za "White Crosses", jednak to piosenki z "Those Anarcho Punks Are Mysterious..." za każdym razem powodują ciary na plecach! A piosenka "Walking Is Still Honest" jest po dziś dzień moją ulubioną piosenką Against Me!

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
100 lat Lady Day! Billie Holiday, fot. za: memory.loc.gov
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku