4 listopada minęła 20 rocznica premiery pierwszego filmu o młodym czarodzieju. Z tej okazji organizowany jest jubileusz, w którym jednak możemy nie zobaczyć autorki książek o Harrym Potterze. Mówi się, że chodzi o poglądy J.K. Rowling, które określane są jako TERFizm. Co to i czemu może być szkodliwe dla społeczności LGBTQ+?
"Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts" to program wyprodukowany z okazji dwudziestej rocznicy pierwszego filmu o chłopcu, który przeżył - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny". Specjalne show zostanie pokazane na HBO Max już 1 stycznia 2022 roku. Wyświetl ten post na Instagramie Post udostępniony przez Harry Potter Film (@harrypotterfilm) Osoby uczestniczące w tworzeniu filmowej serii wrócą wtedy do miejsc znanych z "Harrego Pottera" i będą wspominać czasy kręcenia filmów. Zabraknie jednak autorki serii książek, na której powstały filmy - J.K. Rowling. Mówi się, że to przez reputację pisarki. Ta została nadszarpnięta, gdy Rowling zaczęła powielać transfobiczne opinie.
W internecie już jakiś czas temu zaczęto nazywać autorkę TERFką, co oznacza trans-exclusionary radical feminist, czyli radykalną feministkę wykluczającą osoby transpłciowe. To trend niepokojąco popularny w Wielkiej Brytanii - o czym informują badania i media, ale pojawia się również w Polsce.
Sprawa z Rowling zaczęła się od oburzenia na fakt, że w pewnym artykule użyto stwierdzenia "osoby, które miesiączkują". Pisarka nie chciała przyjąć wyjaśnienia, że nie tylko kobiety miesiączkują, mimo że to prawda. Coraz więcej firm produkujących środki do higieny podczas okresu zmienia swoje opakowania oraz hasła reklamowe tak, aby dopasować się do wszystkich miesiączkujących osób. Później autorka Harrego Pottera pogłębiała swój status radykalnej feministki wykluczającej osoby transpłciowe. Choć mówi o tym, że nie jest transfobką, jednocześnie jasno wyklucza na przykład transpłciowe kobiety sugerując, że mogą one zagrażać cispłciowym kobietom. Pisarka opublikowała również długi artykuł, gdzie tłumaczy swoje poglądy. Twierdzi na przykład:
...chcę, żeby transpłciowe kobiety były bezpieczne. Jednocześnie nie chcę, aby urodzone (cispłciowe przyp.red.) dziewczęta i kobiety były mniej bezpieczne. Kiedy otwierasz drzwi łazienek i przebie... ( Pozostało znaków: 8276 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Możesz uzystkać dostęp do wszystkich archiwalnych newsów i artykułów zostając abonentem usługi Przyjaciel Queer.pl Twoja opłata pomoże nam w utrzymaniu portalu Queer.pl.