Siostra Jeannine Gramick w Polsce (rozmowa)
O ludziach LGBT w Kościele, papieżu Franciszku i roli coming outów rozmawialiśmy z siostrą Jeannine Gramick, która pod koniec listopada odwiedziła Polskę na zaproszenie Wiary i Tęczy, Stowarzyszenia Tolerado i Kampanii Przeciw Homofobii.
Wszystko zaczęło się ponad 40 lat temu. Siostra Jeannine, wtedy członkini zakonu Notre Dame, poznała umierającego na AIDS Dominica. Młody mężczyzna zapytał się zakonnicy, co Kościół zrobił dla katolików LGBT. Siostra Gramick przyznała, że nie wie i zachęcona przez Dominica sama zaczęła coś robić. Tak powstała organizacja New Ways Ministry, która od lat 70. działa na rzecz katolików w społeczności gejów, lesbijek, ludzi biseksualnych i transpłciowych, ale także walczy o większą otwartość w samym Kościele. To właśnie NWM była inspiracją dla naszej Wiary i Tęczy.
Od początku działania New Ways Ministry nie podobały się Watykanowi. W latach 90. kardynał Joseph Ratzinger (późniejszy papież Benedykt XVI) potępił podejście organizacji do homoseksualności i zakazał, w tym siostrze Gramick, dalszego duszpasterstwa na rzecz LGBT. Jeannine odmówiła, naciskana zmieniła w 2001 roku zakon i dołączyła do sióstr Loretto, które zaakceptowały jej misję. Warto wiedzieć, że siostry Loretto nie tylko zaakceptowały działania siostry Jeannine, ale same publicznie potępiły homofobię.
W KRK trwa spotkanie z siostrą Jeannine Gramick, założycielką katolickiego duszpasterstwa dla ludzi LGBT. Przeciekawa osoba! @KPH_official pic.twitter.com/8GuUs773YX— Queer.pl (@queerpl) 27 listopada 2016
„Jestem wiÄ™c wciąż siostrÄ… zakonnÄ…, gdy Watykan próbowaÅ‚ mnie uciszyć i dawaÅ‚ mi do zrozumienia, że powinnam odejść z zakonu, zmieniÅ‚am na taki, który akceptuje to co robiÄ™. Siostry Loretto także dostawaÅ‚y w mojej sprawie listy z Watykanu, ale już nie za czasÃ... ( PozostaÅ‚o znaków: 6596 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Możesz uzystkać dostęp do wszystkich archiwalnych newsów i artykułów zostając abonentem usługi Przyjaciel Queer.pl Twoja opłata pomoże nam w utrzymaniu portalu Queer.pl.