logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
64
2
23

LGBT na Ukrainie: to wojna o umysły

Korespondencja z Kijowa

Dodano: 04.09.2014, Aktualizacja: 04.09.2014

O konflikcie na Ukrainie, "rosyjskim świecie" - i przede wszystkim: sytuacji ukraińskiej społeczności LGBT pisze Andrii Kravchuk z organizacji Nash Mir Centre, działającej na terenie Ukrainy od 1989 roku. "To wojna nie tylko o terytorium i surowce, ale o umysły ludzi" - podkreśla działacz i przypomina, że także i w Europie "ksenofobia i homofobia znów przybierają na sile, a polityczni sojusznicy Rosji, od prawa do lewa, są coraz popularniejsi".

- Andrii Kravchuk - Z powodu dużego zainteresowania wydarzeniami, które od listopada zeszłego roku mają miejsce na Ukrainie, sytuacja ludzi LGBT w tym kraju została zepchnięta na dalszy plan, zniknęła z publicznej świadomości i nie wywołuje żadnego zainteresowania. Przeżywamy prawdziwą, na dużą skalę oraz krwawą wojnę i kwestie naszej równości, zdrowia i życia nie przyciągają uwagi w obecnej niepokojącej atmosferze inwazji. Mamy jednak nadzieję, że gdy nadejdzie pokój, społeczeństwo poważnie przemyśli to, z kim i za co wszyscy walczymy. Biorąc pod uwagę całą sytuację, najłatwiejszą kwestią do zdefiniowania jest to, przeciwko komu Ukraina walczy: z tzw. "rosyjskim światem". Tym dziwnym, zapatrzonym w siebie światem, mającym swoje źródła w wyobrażeniach ideologów z Kremla i Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, tworzonym nie tyle przez ludzi, ale idee, które idą w świat i przekraczają granice. Wliczają się w to nie tylko etniczni Rosjanie, ludzie mówiący po rosyjsku i rosyjscy obywatele, ale wszyscy Słowianie i inni, którzy chcą stanąć po stronie Kremla w opozycji do Zachodu i zachodnich wartości. Z Putinem na czele (sprytnym krętaczem) i wolą budowania rosyjskiego świata, Kreml z otwartą przyłbicą próbuje połączyć i pobudzić wiele ekstremalnych i prawicowych grup, ultrakonserwatystów, eurosceptyków, religijnych fundamentalistów, malkontentów i innych, dla swoich własnych hegemonicznych celów. Te siły, chociaż zasadniczo odmienne, łączą się też w kwestii homofobii. To nie przypadek, że się gromadzą – albo gromadziły się – jako główni sojusznicy Rosji i są wrogami współczesnej Ukrainy w Europie i nie tylko. Prawdziwymi sojusznikami wolnej, rozwijającej się i silnej Ukrainy były i są współczesne liberalne demokracje, w dużej mierze Unia Europejska. Ukraińskiemu społeczeń...   ( Pozostało znaków: 7682 )
Redakcja Queer.pl Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 195017   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
LGBT na Ukrainie: to wojna o umysły Fot. za: gay.org.ua
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku