logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
15.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
150
1
11

Listy sprzed 20 lat

2 część wyznań z „Otwartej strony”

Dodano: 28.03.2014, Aktualizacja: 28.03.2014

Miesiąc temu na łamach Queer.pl opublikowałem wybór listów lesbijek do redakcji, które w latach 1990-92 znalazły się na łamach „Otwartej strony”, popularnego wówczas tygodnika „Tim”. Dzisiaj swoista część druga, wyznania gejów i osób transpłciowych.

- Krzysztof Tomasik - Tego rodzaju świadectw było mniej, ale także pojawiały się w miarę regularnie. Trudno je porównywać, ale wydają mi się jeszcze bardziej dramatyczne i rozpaczliwe. Wielu z piszących w ogóle nie wyobraża sobie życia z piętnem „odmieńca”, a jedynym sposobem na zachowanie wiary w przyszłość jest ucieczka w marzenia. O istnieniu homoseksualizmu często nie mają pojęcia także heterycy, stąd tak wielkie zdziwienie chłopaka, którego dziewczyna zostawiła dla... innej dziewczyny. LIST 1 – 1990 Życie zmusiło mnie, aby napisać o sobie , gdyż to moja ostatnia szansa na spotkanie czyjejś przyjaznej dłoni. Przystępuję do sedna sprawy. Już dawno pewne symptomy wskazywały na to, iż moja płeć biologiczna jest zaprzeczeniem psychicznej. Czyli dziewczynka ciałem, a w środku ukryty smutny chłopiec. Kwiat się rozwijał, aż osiągnął dojrzałość i wtedy zaczęła się prawdziwa udręka. Mam dziś prawie 24 lata, dusza przebija przez ciało, a ci, którzy mnie znają osobiście nigdy nie pomyślą, że mam żeńskie imię. Miłość moja poszła też w odpowiednim kierunku. Dziewczyna znała mój problem. Czasem, gdy gościliśmy w jakimś towarzystwie (jako koleżanki), nie wolno nam było ani spojrzeć zakochanym wzrokiem, ani żadnych ciepłych gestów, aby nie zdradzić miłości. Ale świat i tak się dowiedział (ach, o szyderstwach pisać nie będę). Ilekroć pokażę światu kim jestem, ten świat, który nie zna tolerancji – zabija! Wyczerpuje się pomału mój zasób żywotności. Ostatnia nadzieja to dopasowanie ciała, czyli przeprowadzenie zabiegów. Gdyby to mi się nie udało, nie widzę dalszej egzystencji w społeczeństwie. To już nie chodzi o cel, aby wreszcie być człowiekiem zespolonym, aby dusza i ciało stało się jednością, a nie ws...   ( Pozostało znaków: 7440 )
Krzysztof Tomasik Autor: Krzysztof Tomasik Stały publicysta Queer.pl, badacz polskiego homoseksualizmu, biografista Autor książek "Homobiografie" (2008) i "Gejerel" (2012), redaktor zbioru PRL-owskich reportaży "Mulat w pegeerze" (2011). Na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej w Warszawie prowadzi zajęcia z cyklu "Inna strona polskiego kina", wraz z Mariuszem Kurcem współgospodarz programu "Lepiej późno niż wcale" w radiu Tok Fm.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 194613   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Listy sprzed 20 lat Fot. kt
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku