logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
18.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
355
4
18

Lesbijki sprzed 20 lat

Listy z „Otwartej strony”

Dodano: 24.02.2014, Aktualizacja: 24.02.2014

Dwadzieścia lat temu homoseksualizm inaczej funkcjonował w przestrzeni publicznej, inna była też sytuacja gejów i lesbijek. Dzisiaj nie tak prosto jest wczuć się w ówczesną sytuację, zrozumieć jak się wówczas żyło, czym się emocjonowano, jak postrzegano swoją „odmienność” na tle heteroseksualnej większości. Jedynym ze sposobów na poznanie są rozmowy z ludźmi, którzy wówczas dojrzewali, zaczynali dorosłe życie, wchodzili w pierwsze związki. Inny sposób to docieranie do pojawiającej się wówczas prasy LGBT albo zapoznanie się z listami zamieszczanymi w kolorowych magazynach. Szczególną popularnością cieszyły się wówczas pełne zwierzeń „rozmowy intymne”, gazety po części spełniały funkcję taką jak dziś internet – tam można było znaleźć przeróżne informacje, zwierzyć się ze swoich problemów, poradzić się specjalisty.

- Krzysztof Tomasik - Jedno z miejsc do którego można było napisać to „Otwarta strona” w nieistniejącym już tygodniku „TIM”. Na początku lat 90. pismo było bardzo popularne, chętnie podejmowało tematy związane z seksualnością, w każdym numerze zamieszczano listy od ludzi, którzy dzielili się z innymi swoimi przemyśleniami albo szukali pomocy. Znajdowały się tam także listy gejów, osób transseksualnych, ale najwięcej było lesbijek. Nie jest dla mnie jasne, dlaczego pisały właśnie tam? Czy nie wiedziały o istnieniu pism dla mniejszości seksualnych czy też może uważały, że są one kierowane głównie do mężczyzn? A może „Inaczej” czy „Filo” były dalszym etapem na drodze do samoakceptacji, zaczynało się od „szukania pomocy” w pismach ogólnodostępnych? Bez względu na to jak brzmi odpowiedź ciekawie jest zapoznać się z tymi historiami, głównie dotyczą dziewczyn bardzo młodych. Na potrzeby tekstu z dużo większego zbioru wybrałem osiem listów z lat 1990-92, które wydały mi się najciekawsze. Większość przytaczam w całości, w przypadku kilku, ze względu na długość, niezbędne były skróty, które zaznaczyłem w tekście. Warto zobaczyć na czym polegały ówczesne problemy i czy tak bardzo różnią się od dzisiejszych. Ciekawe także co stało się z bohaterkami, czy Sylwia i Magda przetrwały szykany otoczenia i zostały parą, albo jak układał się trójkąt stworzony przez Annę, z mężem i kochanką. LIST 1 – 1990 Szanowna Redakcjo, Również i ja postanowiłam podzielić się swoją innością. Kocham kobietę, kocham ją do zwariowania, dla niej jestem w stanie do największych poświeceń, potrafiłam całkowicie zmienić swój “sposób na życie”, nigdy nie byłam apatyczna, wręcz przeciwnie – ciekawa życia, ludzi i świata, zawsze pierwsza do udzielenia rady, gotowa na każde zawołanie. To było i jest wspaniałe, lubię być potrzebną i chcę nią być. Teraz, od kiedy kocham kobietę, która jest słabsza ode mnie psychicznie, czuję się jeszcze bardziej potrzebna. I to właśnie ta cudowna miłość. Miłość czysta, miłość bez dawania czegoś w zamian, dodawała mi skrzydeł. Jej zawdzięczam jeszcze większą radość życia. Ale... moja partnerka spotyka się również z mężczyzną. Tego jakoś nie mogę sobie wytłumaczyć. Ona twier...   ( Pozostało znaków: 9609 )
Krzysztof Tomasik Autor: Krzysztof Tomasik Stały publicysta Queer.pl, badacz polskiego homoseksualizmu, biografista Autor książek "Homobiografie" (2008) i "Gejerel" (2012), redaktor zbioru PRL-owskich reportaży "Mulat w pegeerze" (2011). Na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej w Warszawie prowadzi zajęcia z cyklu "Inna strona polskiego kina", wraz z Mariuszem Kurcem współgospodarz programu "Lepiej późno niż wcale" w radiu Tok Fm.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 194525   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Lesbijki sprzed 20 lat Fot. kt
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku