logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
21.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
130
1
20

Jestem homo. Co robić?

Dodano: 22.04.2013, Aktualizacja: 22.04.2013

25 lat temu niewiele było miejsc do których mógł się zwrócić młody człowiek, kiedy przerażony odkrywał swój homoseksualizm. Kolorowe czasopismo było dla wielu jedyną deską ratunku.

- Krzysztof Tomasik - Minęło już ponad 20 lat od transformacji ustrojowej, a w polskiej szkole wciąż brakuje edukacji seksualnej. Nie jest to problem nowy, także przez cały okres PRL-u nie udało się wprowadzić przedmiotu na którym uczniowie i uczennice dostawaliby rzetelną wiedzę i odpowiedzi na nurtujące ich pytania w związku z seksualnością człowieka, w tym homoseksualizmem. W efekcie tak jak dziś do Internetu, tak kiedyś zwracano się do seksuologów, którzy odpowiadali na pytania na łamach prasy. W schyłkowym PRL-u młodzieżowe tygodniki cieszyły się ogromną poczytnością. Najpopularniejsze to „Razem”, „itd” i „Na przełaj”. W każdym z nich publikowano listy młodych ludzi, którzy zwracali się ze swoimi problemami, a szczególnie ciekawa pod tym względem była rubryka „Seksuolog radzi” w „itd” zwierająca zawsze zdjęcie nagiej dziewczyny i rady Zbigniewa Lwa-Starowicza, wówczas opromienionego gigantycznym sukcesem swoich książek: „Seks partnerski” (1984), „Seks trudny czy łatwy?” (1985) „Seks dla każdego” (1986), „Seks dojrzały” (1988). Dysproporcje w USA Kiedy dziś czyta się publikowane na łamach „itd” listy, widać w nich przede wszystkim bezradność nie tylko młodych ludzi, którzy nie mają do kogo się zwrócić z podstawowymi problemami życia erotycznego (atrakcyjność seksualna, wielkość penisa, brak porozumienia w seksie, oziębłość, masturbacja, niemożność znalezienia partnerki/partnera). Pociąg seksualny do osób tej samej płci pojawia się rzadko, ale opisane tam historie, podobnie jak komentarze Lwa-Starowicza są szczególnie cenne, bo dają wyobrażenie o tym jak funkcjonował wówczas w społeczeństwie homoseksualizm. Z reguły jeden odcinek to jedna kwestia z dziedziny seksuologii, czasem zresztą Lew-Starowicz dawał swego rodzaju mini-wykłady na dany temat, np. w numerze z 28 lipca 1985 r. pisał na czym polegają zmiany wprowadzone przez rewolucję seksualną. Przytoczone zostały nawet wyniki “badań socjoseksuologicznych” młodzieży studenckiej z Uniwersytetu Columbia z 1980 r. z których wynikało, że “doświadczenia homoseksua...   ( Pozostało znaków: 8855 )
Krzysztof Tomasik Autor: Krzysztof Tomasik Stały publicysta Queer.pl, badacz polskiego homoseksualizmu, biografista Autor książek "Homobiografie" (2008) i "Gejerel" (2012), redaktor zbioru PRL-owskich reportaży "Mulat w pegeerze" (2011). Na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej w Warszawie prowadzi zajęcia z cyklu "Inna strona polskiego kina", wraz z Mariuszem Kurcem współgospodarz programu "Lepiej późno niż wcale" w radiu Tok Fm.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 193672   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Jestem homo. Co robić? Okładka pisma 'itd' z 1987 roku
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku