25 lat temu niewiele było miejsc do których mógł się zwrócić młody człowiek, kiedy przerażony odkrywał swój homoseksualizm. Kolorowe czasopismo było dla wielu jedyną deską ratunku.
- Krzysztof Tomasik -
Minęło już ponad 20 lat od transformacji ustrojowej, a w polskiej szkole wciąż brakuje edukacji seksualnej. Nie jest to problem nowy, także przez cały okres PRL-u nie udało się wprowadzić przedmiotu na którym uczniowie i uczennice dostawaliby rzetelną wiedzę i odpowiedzi na nurtujące ich pytania w związku z seksualnością człowieka, w tym homoseksualizmem. W efekcie tak jak dziś do Internetu, tak kiedyś zwracano się do seksuologów, którzy odpowiadali na pytania na łamach prasy.
W schyłkowym PRL-u młodzieżowe tygodniki cieszyły się ogromną poczytnością. Najpopularniejsze to „Razem”, „itd” i „Na przełaj”. W każdym z nich publikowano listy młodych ludzi, którzy zwracali się ze swoimi problemami, a szczególnie ciekawa pod tym względem była rubryka „Seksuolog radzi” w „itd” zwierająca zawsze zdjęcie nagiej dziewczyny i rady Zbigniewa Lwa-Starowicza, wówczas opromienionego gigantycznym sukcesem swoich książek: „Seks partnerski” (1984), „Seks trudny czy łatwy?” (1985) „Seks dla każdego” (1986), „Seks dojrzały” (1988).
Dysproporcje w USA
Kiedy dziś czyta się publikowane na łamach „itd” listy, widać w nich przede wszystkim bezradność nie tylko młodych ludzi, którzy nie mają do kogo się zwrócić z podstawowymi problemami życia erotycznego (atrakcyjność seksualna, wielkość penisa, brak porozumienia w seksie, oziębłość, masturbacja, niemożność znalezienia partnerki/partnera). Pociąg seksualny do osób tej samej płci pojawia się rzadko, ale opisane tam historie, podobnie jak komentarze Lwa-Starowicza są szczególnie cenne, bo dają wyobrażenie o tym jak funkcjonował wówczas w społeczeństwie homoseksualizm.
Z reguły jeden odcinek to jedna kwestia z dziedziny seksuologii, czasem zresztą Lew-Starowicz dawał swego rodzaju mini-wykłady na dany temat, np. w numerze z 28 lipca 1985 r. pisał na czym polegają zmiany wprowadzone przez rewolucję seksualną. Przytoczone zostały nawet wyniki “badań socjoseksuologicznych” młodzieży studenckiej z Uniwersytetu Columbia z 1980 r. z których wynikało, że “doświadczenia homoseksua... ( Pozostało znaków: 8855 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Możesz uzystkać dostęp do wszystkich archiwalnych newsów i artykułów zostając abonentem usługi Przyjaciel Queer.pl Twoja opłata pomoże nam w utrzymaniu portalu Queer.pl.