logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
39
2
17

Prawo w praktyce

Prawniczka KPH krytycznie o artykule w „Rzeczpospolitej”

Dodano: 25.02.2013, Aktualizacja: 26.02.2013

„Przedstawiciele organizacji LGBT, skupiającej gejów, lesbijki i biseksualistów wmawiają opinii publicznej nieprawdę. Jednym z argumentów, którego używają najczęściej by uzmysłowić Polakom jak potrzebna jest nam ustawa o związkach partnerskich jest fakt, że teraz jeden konkubent nie może się dowiedzieć w szpitalu o stan zdrowia drugiego” – dowiadujemy się z „Rzeczpospolitej”. Zofia Jabłońska, prawniczka Kampanii Przeciw Homofobii podkreśla, że artykuł jest „nierzetelny” i wprowadza ludzi w błąd.

Gazeta 8 lutego umieściła w dziale „prawo” artykuł, w którym tłumaczy w jaki sposób osoby żyjące w nieformalnym związku mogą „zabezpieczyć się na „tę okoliczność”. Zdaniem autorki tekstu wystarczy upoważnienie dla lekarza, z powołaniem się na „art. 9 ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta oraz ustawa o zawodzie lekarza i lekarza dentysty”. „Artykuł ten jest tendencyjny, tak samo jak jego tytuł” – pisze Jabłońska. - Zofia Jabłońska - Zacząć należy od tego, iż prawo polskie nie definiuje konkubinatu – jest to stosunek jedynie faktyczny między dwojgiem ludzi, jak mówi Sąd Najwyższy „podobny do małżeństwa”. Konkubenci nie mają zgodnie z prawem polskim wielu praw – w przeważającej mierze traktowani są przez prawo jak osoby obce. Gdzieniegdzie jednak „osoba pozostająca ...   ( Pozostało znaków: 3443 )
Zofia Jabłońska Autor: Zofia Jabłońska Prawniczka, działaczka Kampanii Przeciw Homofobii Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie, absolwentka Podyplomowej Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i PAN. Edukatorka antydyskryminacyjna - prowadzi warsztaty antydyskryminacyjne i szkolenia z prawa antydyskryminacyjnego.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 193491   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Prawo w praktyce Fot. higherbound - (c) Fotolia.com
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku