logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
26
0
8

Kiedy Adam poznał Hannę oraz Simona

Premiera filmu „Trzy” Toma Tykwera

Dodano: 24.05.2012, Aktualizacja: 09.01.2014

Film „Trzy” Toma Tykwera („Biegnij, Lola, biegnij”, „Pachnidło”) wchodzi do naszych kin z dodatkową reklamą zapewnioną przez Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie. Przypomnijmy: dystrybutor filmu, firma „Vivarto” wykupiła reklamowe miejsca w warszawskich autobusach przeznaczone na plakat filmu. Widać na nim dwie pary: męsko-damską złączoną w pocałunku oraz męsko-męską, która składa się do pocałunku. ZTM zażądał zmian: mężczyźni muszą być oddaleni od siebie tak, by nie powstawało wrażenie, że mają się pocałować. Joanna Grabowska, przedstawicielka „Vivarto”, mówiła „Replice”: Zostaliśmy zmuszeni do zmodyfikowania zdjęcia z mężczyznami. Para hetero ZTM-owi nie przeszkadzała. Ocena zdarzenia wydaje się jednoznaczna: decyzja ZTM-u wynikała z dyskryminacyjnych, homofobicznych pobudek. Nawet jeśli osoba, która ją podjęła, sama nie jest homofobem, to kierowała się domniemanymi homofobicznymi pobudkami pasażerów, którzy rzekomo oprotestowaliby plakat (a nawet gdyby, to co?).

Niemniej, jak to zwykle bywa w podobnych sprawach, dzięki ZTM-owi o filmie „Trzy” usłyszało prawdopodobnie więcej osób niż dzięki samym reklamom widniejącym w autobusach. A sztucznie odsunięci mężczyźni i tak „sprawiają wrażenie, jakby się mieli pocałować”. Sperma na klacie Jeśli rozgłos zapewnił filmowi darmową promocję, to bardzo dobrze, bo „Trzy” naprawdę warto zobaczyć. Nie tylko dlatego, że biseksualistów – a o nich między innymi opowiada Tykwer - w kinie jest jak na lekarstwo. Przede wszystkim: to niebanalne, nieefekciarskie a efektowne kino zupełnie pozbawione (polskiej) dusznej atmosfery moralizowania. Świeży (niemiecki) oddech. Nie zdradzę chyba wielkiego sekretu, jeśli powiem, że pocałunek, do którego składają się dwaj faceci na plakacie, zostan...   ( Pozostało znaków: 3288 )
Mariusz Kurc Autor: Mariusz Kurc Stały publicysta Queer.pl, redaktor naczelny pisma „Replika”, członek Kampanii Przeciw Homofobii i Grupy Inicjatywnej ds. Związków Partnerskich Z Krzysztofem Tomasikiem prowadzi w radiu TOK FM audycję "Lepiej późno niż wcale" o tematyce LGBT, z Bartoszem Żurawieckim prowadzi Klub Filmowy LGBT w Krytyce Politycznej w Warszawie.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 187101   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Kiedy Adam poznał Hannę oraz Simona Pierwotna wersja plakatu do filmu oraz po zmianach wymuszonych przez ZTM w Warszawie
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku