logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
33
27
18

Oscary a LGBT

Lubią martwych gejów. Lesbijek nie zauważają

Dodano: 27.02.2012, Aktualizacja: 08.01.2014

Christopher Plummer zdobył właśnie Oscara za rolę geja, który w wieku 75 lat robi coming out, w filmie „Debiutanci” Mike’a Millsa. Przy tej okazji warto spojrzeć na krótką historię ludzi LGBT oraz ekranowych bohaterów LGBT zauważonych przez amerykańską Akademię Filmową. Oscary narodziły się w 1928 r., ale zaczęły dostrzegać osoby LGBT dopiero jakieś 40 lat później. Ich nieobecność w pierwszym 40-leciu Oscarów jest smutnym symptomem wykluczenia, zarówno na ekranie, jak i poza nim. Wraz emancypacją, która rozpoczęła się w końcu lat 60., Oscary powoli zauważają LGBT, ale idzie to nie bez oporów. Dlatego cała historia mieści się w jednym artykule.

- Mariusz Kurc - Poniższy przewodnik po związkach Oscarów z LGBT dotyczy aktorów/ek, reżyserów/ek i scenarzystów/ek (ale tylko tych, którzy zrobili coming out, względnie zostali wyoutowani przez innych; nie brałem więc pod uwagę np. Montgomery’ego Clifta, którego homoseksualizm stał się publicznie znany dopiero po jego śmierci) oraz oczywiście ekranowych postaci. Zacznijmy od aktorów (bez rozróżnienia na pierwszo- i drugoplanowe role). Aktorzy Grać geja/bi 1. statuetki Pierwszy aktor zdobył Oscara za rolę geja w 1986 r. – był to William Hurt za „Pocałunek kobiety pająka” Hectora Babenco. Po nim tego rzadkiego zaszczytu dostąpili jeszcze tylko Tom Hanks za „Filadelfię” (1993) Jonathana Demme’a, Philip Seymour Hoffman za „Capote” (2005) Bennetta Milera, Sean Penn za „Obywatela Milka” (2008) Gusa van Santa oraz wspomniany już Christopher Plummer za „Debiutantów” (2011) Mike’a Millsa. 2. nominacje Jeśli chodzi o oscarowe nominacje za role gejów, to pierwsza przypadła Peterowi Finchowi za film „Ta przeklęta niedziela” (1971) Johna Schlesingera. Po nim „gejowskie nominacje” zdobyli kolejno: Marcello Mastroianni – „Szczególny dzień” (1977) Ettore Scoli James Coco – „Only when I laugh” (1981) Glenna Jordana Robert Preston - „Victor/Victoria” (1982) Blake’a Edwarda Bruce Davison – „Długoletni przyjaciele” (1989) Normana Rene Greg Kinnear – „Lepiej być nie może” (1997) Jamesa L. Brooksa Ian McKellen – „Bogowie i potwory” (1998) Billa Condona Javier Bardem – „Zanim zapadnie noc” (2000) Juliana Schnabela Ed Harris – „Godziny” (2002) Stephena Daldry Heath Ledger – „Tajemnica Brokeback Mountain” (2005) Anga Lee Jake Gyllenhaal – „Tajemnica Brokeback Mountain” (2005) Anga Lee Colin Firth – „Samotny mężczyzna” (2009) Toma Forda I to tyle – raptem 17 ról na około 800 nominacji dla aktorów. Do tego dochodzą jeszcze nominowane role, w których homoseksualna orientacja bohatera była tajemnicą poliszynela ukrywaną nawet przed widzami – Sal Mineo w „Buntowniku bez powodu” (1955) Nicholasa Raya oraz Joel Grey w „Kabarecie” (1972) Boba Fosse’a. A tak na marginesie warto być może zauważyć, że Akademia Filmowa wprost ubóstwia gejów, którzy na ekranie…umierają (Hurt...   ( Pozostało znaków: 9596 )
Mariusz Kurc Autor: Mariusz Kurc Stały publicysta Queer.pl, redaktor naczelny pisma „Replika”, członek Kampanii Przeciw Homofobii i Grupy Inicjatywnej ds. Związków Partnerskich Z Krzysztofem Tomasikiem prowadzi w radiu TOK FM audycję "Lepiej późno niż wcale" o tematyce LGBT, z Bartoszem Żurawieckim prowadzi Klub Filmowy LGBT w Krytyce Politycznej w Warszawie.

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 187076   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Oscary a LGBT Christopher Plummer, tegoroczny laureat Oscara za rolę geja w filmie "Debiutanci"
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku