Trzymajmy kciuki za małe zwycięstwo
W drugiej połowie maja SLD złożył w Sejmie projekt ustawy o związkach partnerskich przygotowany we współpracy z nami, Grupą Inicjatywną ds. Związków Partnerskich. W konsekwencji po kilkuletniej przerwie na forum publiczne powróciła debata na temat związków.
W drugiej połowie maja SLD złożył w Sejmie projekt ustawy o związkach partnerskich przygotowany we współpracy z nami, Grupą Inicjatywną ds. Związków Partnerskich. W konsekwencji po kilkuletniej przerwie na forum publiczne powróciła debata na temat związków.
To świetny prezent na 2. urodziny naszego istnienia.
Marszałek Grzegorz Schetyna powiedział 30 czerwca br. na spotkaniu z Ygą Kostrzewą i Tomkiem Szypułą z naszej Grupy oraz Piotrem Pacewiczem i Ewą Siedlecką z „Gazety Wyborczej”, że skieruje projekt do pierwszego czytania. Ma się ono odbyć przed Komisją Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisją Polityki Społecznej i Rodziny Sejmu 27 lipca br. (o godz.13.00).
Bylibyśmy niepoprawnymi optymistami, gdybyśmy wierzyli, że ustawa zostanie uchwalona przed końcem kadencji obecnego Sejmu. Niemniej, sama debata w Sejmie nt. związków partnerskich - pierwsza taka w Polsce - będzie ogromnym krokiem naprzód.
Martwy temat?
W czerwcu 2009 r. zebraliśmy się w piątkę (Yga Kostrzewa, Mariusz Kurc, Krystian Legierski, Tomasz Szypuła oraz Katarzyna Szustow, która po kilku miesiącach zrezygnowała z udziału w pracach Grupy) i zastanawialiśmy, co możemy zrobić, by została uchwalona ustawa o związkach partnerskich. Od czasu, gdy na przełomie 2004 i 2005 r. senacki projekt ustawy autorstwa senator Marii Szyszkowskiej trafił do Sejmu i utknął w „zamrażarce” marszałka Włodzimierza Cimoszewicza, o związkach par tej samej płci nie mówiło się praktycznie nic. Ani w polityce, ani w mediach, ani nawet w społeczności LGBT. Temat był martwy.
Postanowiliśmy zacząć od ożywienia dyskusji i od przygotowania projektu ustawy. Ale jaki miałby być to projekt? Jego zarysy zaczęły powstawać podczas naszych debat. Jesienią i zimą 2009/2010 roku objechaliśmy 16 największych miast z otwartymi spotkaniami dotyczącymi związków partnerskich. Opowiadaliśmy o tym, jakie formy przybierają uregulowania prawne dotyczące jednopłciowych par (małżeństwo, związek partnerski, francuski model PACS oraz konkubinat) i o krajach, które je przyjęły. Pytaliśmy też o najlepszą strategię wprowadzenia legalnych związków jednopłciowych w Polsce. Owocem tych debat było sformułowanie jedenastu postulatów w formie założeń do przyszłej ustawy.
Jednocześnie do klubów parlamentarnych wysłaliśmy pis... ( Pozostało znaków: 9573 )
Ten artykuł został przeniesiony do archiwum
Możesz uzystkać dostęp do wszystkich archiwalnych newsów i artykułów zostając abonentem usługi Przyjaciel Queer.pl Twoja opłata pomoże nam w utrzymaniu portalu Queer.pl.