logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
17.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
156
0
16

Związki zostają w Sejmie!

Projekt ustawy skierowano do podkomisji

Dodano: 27.07.2011, Aktualizacja: 27.07.2011

Dziś, o godzinie 13,00, na posiedzeniu Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, odbyło się historyczne - pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o umowie związku partnerskiego. Głosami 29 do 10 - projekt skierowano do podkomisji.

"Poza paroma kompletnie niemądrymi, oderwanymi od realiów i wykazującymi nieznajomość treści proponowanych w projekcie ustawy wypowiedziami, bardzo dobrze przebiegło całe posiedzenie komisji. Została utworzona merytoryczna podkomisja, która się zajmie szczegółowymi przepisami ustawy i przygotuje projekt ustawy do drugiego czytania, mam nadzieję, we wrześniu na forum parlamentu" - powiedział naszemu portalowi Krystian Legierski z Grupy Inicjatywnej ds. związków partnerskich.

Projekt uzasadniał Ryszard Kalisz. Wiadomo już też, że związków partnerskich nie ma wśród zaproponowanych przez Grzegorza Schetynę 60 ustaw, nad którymi prace powinny zostać zakończone w tej kadencji Sejmu. Schetyna podkreślił jednak, że lista jest propozycją i może zostać poszerzona. Czy jest szansa, że o związki partnerskie? "To zależy od pracy komisji, od pierwszego czytania, potem od poprawek, od tempa pracy" - powiedział marszałek.

Debata była gorąca, z pewnością jutro podsumujemy i poprosimy o komentarz osoby obecne na dzisiejszym posiedzeniu komisji. Poniżej - relacja naszego wysłannika, więcej na IS-owym Twitterze!


14.25 Wniosek za skierowaniem do komisji nadzwyczajnej: przeciw 10, za 29! PiS rezygnuje z udziału w obradach podkomisji.

14.05 Marian Filar (niezależny), Iwona Guzowska (PO), Agnieszka Kozłowska-Rajewicz (PO) za ustawą. Robert Biedroń: "żyję w takim 'niemoralnym' związku. Od 9 lat. Nie rozmawiajmy o moralności, rozmawiajmy o prawie".

13.59 Posłowie Prawa i Sprawiedliwości w natarciu, Marzena Wróbel: skandaliczna ustawa, uderzenie w porządek moralny.

13.29 PiS, PJN oraz poseł Libicki za odrzuceniem ustawy.

13.10 Ryszard Kalisz przedstawia już ustawę. Minister Wrona: rząd nie zajął jeszcze stanowiska.

11.55 Polacy coraz bardziej tolerancyjni? Tak wynika z ostatniego badania TNS OBOP, wykonanego dla "Gazety Wyborczej": 54 proc. ankietowanych wyraziło swoje poparcie dla ustawy o związkach partnerskich par jedno- oraz dwupłciowych. W zeszłorocznym badaniu CBOS 45 proc. ankietowanych uznało, że powinno istnieć prawo, które umożliwiłoby osobom tej samej płci zawieranie związków, dających możliwość wspólnego opodatkowania, dziedziczenia. Zaskoczyły natomiast wyniki ostatniego raportu CBOS, z którego wynika, że owszem, Polacy popierają związki partnerskie, al par dwupłciowych - 65 proc. wyraziło sprzeciw wobec prawnego uregulowania kwestii związku osób tej samej płci. Nie zmienia to jednak faktu, że w ostatnich miesiącach byliśmy świadkami ożywienia debaty publicznej w temacie związków partnerskich.

11.25: Jak w ogóle doszło do tego, że ustawa znalazła się w Sejmie? Od października 2009 do marca 2010 roku Grupa Inicjatywna ds. związków partnerskich odwiedziła kilkanaście polskich miast. Spotkania miały na celu m.in. omówienie głównych zagadnień dotyczących związków tej samej płci, które powinny być uregulowane przez polskie prawo. Każdą debatę kończyło głosowanie: "O jaki model związków jednopłciowych powinniśmy dziś walczyć w Polsce?" 45,8 proc. uczestników spotkań wybrało model najbardziej przypominający francuski PACS. Grupa Inicjatywna wysłała także listy do wszystkich klubów parlamentarnych z prośbą o rozmowę, zainteresowanie wykazał tylko Klub Lewicy oraz SDPL. Do spotkania z SLD doszło 2 marca - Sojusz Lewicy Demokratycznej obiecał wsparcie oraz pomoc przy pisaniu projektu ustawy.

Prace nad ustawą oraz późniejsza obróbka legislacyjna trwały dość długo - w końcu 17 maja 2011 roku Sojusz Lewicy Demokratycznej złożył w Sejmie zapowiadany projekt ustawy o umowie związku partnerskiego.


Projekt ustawy został przygotowany przez Grupę Inicjatywną ds. związków partnerskich we współpracy z SLD a następnie złożony w Sejmie przez Klub Parlamentarny SLD w drugiej połowie maja 2011 r.

W pracach grupy uczestniczą: Yga Kostrzewa (Lambda Warszawa), Mariusz Kurc (Kampania Przeciw Homofobii), Krystian Legierski (Zieloni 2004), Radek Oliwa (Inna Strona), Tomasz Szypuła (Kampania Przeciw Homofobii)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (16)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
labryska89 (28) Poznań 01.08.2011 2:49
ja właśnie nie jestem zadowolona, że ów projekt jest oparty na (bardzo ograniczonych w swych prawach) francuskich PACSach... no ale cóż, dobrze jest od czegoś zacząć. tylko że potem będzie oczywiście "dostaliście, czego chcieliście, to czemu nadal krzyczycie?" ech...
kafor (51) polskie 31.07.2011 5:50
W lublinie do Senatu, z drugiej pozycji (SLD), startuje Prof. Maria Szyszkowska, która w 2004 roku - jako Senatorka - dwukrotnie z sukcesem! przprowadziła ustawę naszą przez Senat. :)
back_in_action (?) 30.07.2011 10:21
czy ustawa przejdzie to się okaże,ale najważniejsze, że idą już konkretne czyny i kroki zostały podjęte :) coś się zaczyna zmieniać :)
mikerz (26) Rzeszów/Kraków/Poznań 28.07.2011 22:49
kolezanki i koledzy nie martwcie się ze w tej kadencji moze nie zostać zabrana sprawa w rece polityków ale pamiętajcie ze sa za niedługo wybory i wybierajcie osoby ktore beda alczyły o nasze prawa:)jak juz tyle wytrzymalismy to i wytrzymamy jeszcze chwilke:)
tellmeyouloveme (28) Wrocław 28.07.2011 14:26
Lecz szanse że Sejm zajmie się tym projektem są znikome, projekt i tak trafi do kosza. Mimo tego trzymam kciuki, może stanie się cud ;)
mikimik (?) 28.07.2011 11:26
Brawo dla GI i wszystkich polityków wspierających projekt!

Za to polski Sejm to HamBurg, czyli
większość to chamy i burki!
kafor (51) polskie 27.07.2011 22:32
Agnieszka Kozłowska-Rajewicz:

"[podkomisja] daje realne narzędzia do poprawienia projektu i przygotowania lepszej wersji, szerzej akceptowanej, na nast kadencje. Ten projekt pod względem prawnym nie jest najlepszy, wiec nie skorzystanie z tego byłoby marnotrawstwem czasu i lekcewazeniem wysiłku ludzi pracujących nad wnioskiem"
kafor (51) polskie 27.07.2011 21:58
Iwona Guzowska: "moim obowiązkiem jest szanować innych ludzi i pracować tak, by prawo do godnego życia było respektowane. Możecie na mnie liczyć! Pozdrawiam serdecznie!"

- na moje dzisiejsze podziękowanie za wystąpienie i prośbę o dalsze prace by ustawę przyjęto jeszcze w tej kadencji Sejmu.

Zachęcam do pisania do posłów i posłanek z podziekowaniami i prośbą o dalsze działania na naszą rzecz w tej sprawie.

Kto wie, które osoby z imienia i nazwiska (pięć) będzie pracować w powołanej podkomisji?
wiosna79 (?) 27.07.2011 19:38
tomek7:
a ja dzis mialem piekny sen ze uchwalili zwiazki partnerskie :)) ale to tylko sen...


Cierpliwości:)
tomek7 (?) 27.07.2011 18:38
a ja dzis mialem piekny sen ze uchwalili zwiazki partnerskie :)) ale to tylko sen...

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku