logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
21.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
152
1
51

Gorzko, gorzko... teraz Polska!

Jak to robią inni? Jak powinno być u nas?

Dodano: 16.11.2009, Aktualizacja: 16.11.2009

Pierwsze na świecie uznawane przez prawo związki par jednej płci wprowadzono w Danii w 1989 r. - czyli dwa lata przed skreśleniem homoseksualizmu z listy chorób przez Światową Organizację Zdrowia. Są więc stosunkowo niedaleko od nas pary gejów i lesbijek, które w tym roku świętują 20-tą rocznicę zawarcia związku w majestacie prawa...

- Mariusz Kurc - Za granicą Pierwsze na świecie uznawane przez prawo związki par jednej płci wprowadzono w Danii w 1989 r. - czyli dwa lata przed skreśleniem homoseksualizmu z listy chorób przez Światową Organizację Zdrowia. Są więc stosunkowo niedaleko od nas pary gejów i lesbijek, które w tym roku świętują 20-tą rocznicę zawarcia związku w majestacie prawa. Te związki to właściwie małżeństwa bez prawa do adopcji dzieci (na nie homoseksualni Duńczycy i Dunki czekali aż do 2009 r.). To, co 20 lat temu świat uważał za ekscentryczny duński eksperyment, dziś jest raczej europejskim standardem. Kraje takie jak Polska, Litwa czy Łotwa, których prawodawstwo u schyłku pierwszej dekady XXI wieku wciąż nie zna pojęcia pary osób tej samej płci - za to, jak na Litwie, rozpoznaje niedorzeczny termin "promocji homoseksualizmu" - uchodzą dziś raczej za żywy skansen dwudziestowiecznego myślenia o gejach i lesbijkach. 4 lata po Danii norwescy geje i lesbijki uzyskali podobne prawa, rok później - szwedzcy (ci od 2009 r. mogą brać śluby również w dominującym w Szwecji kościele luterańskim) ,kolejny rok później - islandzcy. W samym końcu XX wieku rusza lawina. W 1999 r. Francuzi wymyślili i wprowadzili do swego prawa PACS. "Pacsować" mogą się każde niespokrewnione ze sobą dwie dorosłe osoby w pełni praw obywatelskich. Homo, hetero, bi...   ( Pozostało znaków: 5659 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186831   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Gorzko, gorzko... teraz Polska! © stockxpert.com
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku