logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
35
6
9

Zielona polityka to też prawa człowieka

Rozmowa z Adamem Ostolskim

Dodano: 24.03.2014, Aktualizacja: 30.04.2014

"Zmień Polskę, wybierz solidarną Europę" – to hasło wyborcze Zielonych, którzy w tym roku postanowili wystartować do Parlamentu Europejskiego samodzielnie. W okręgu małopolsko-świętokrzyskim jedynką jest Adam Ostolski, członek zespołu Krytyki Politycznej, socjolog, filozof i tłumacz, współprzewodniczący Zielonych. Pierwszy ujawniony gej, który został liderem partii politycznej w Polsce.

W tym roku startujecie samodzielnie, w ostatnich wyborach startowaliście z list SLD. Dlaczego taka decyzja? Po prostu przyszła pora, by partia stanęła w końcu na własnych nogach. Gdy rok temu zostałem wybrany, obok Agnieszki Grzybek, przewodniczącym Partii Zieloni, oboje zapowiadaliśmy kurs na samodzielność. To kwestia tego, czy jesteśmy gotowi sami i same reprezentować ważne dla nas tematy, czy zawsze będziemy "pożyczać" polityczną siłę od innych. W ciągu najbliższych dwóch lat przekonamy się, czy w Polsce jest miejsce na samodzielną partię reprezentującą interesy i wartości ruchów społecznych. To będzie też sprawdzian tego, czy ruchy społeczne stać na polityczną reprezentację z prawdziwego zdarzenia. W przypadku wyborów europejskich bardzo ważne są też kwestie programowe. Gdybyśmy poszli do tych wyborów z SLD czy formacją Palikota, nasze głosy wzmacniałby w Parlamencie Europejskim frakcję socjaldemokratów, a może też liberałów (gdyż Palikot wciąż nie ujawnił, dokąd wybierają się jego posłowie). Chociaż z obydwoma frakcjami mamy punkty wspólne, w tych wyborach ważniejsze jest to, co nas różni. Jako Zieloni jesteśmy przeciwko negocjowanemu właśnie układowi o wolnym handlu między Unią a Stanami Zjednoczonymi (TTIP), potencjalnie o wiele groźniejszemu niż ACTA. Tymczasem socjaldemokraci poparli w głosowaniu mandat negocjacyjny, mimo że nie wprowadzono do niego poprawek, których domagały się np. organizacje broniące wolności w Internecie czy zaniepokojone systemem "arbitrażu", który de facto podporządkowałby unijne i krajowe prawodawstwo interesom korporacji. Europosłowie wybrani z listy SLD dość często głosowali przeciwko ambitniejszej polityce klimatycznej, i ...   ( Pozostało znaków: 7128 )
Magda Dropek Autor: Magda Dropek Redaktorka portalu Queer.pl, członkini zarządu Fundacji Równość.org.pl Współtwórczyni krakowskiego cyklu spotkań dyskusyjnych Klub Queer.pl, od 2012 roku zaangażowana w organizację festiwalu Queerowy Maj i krakowskiego Marszu Równości. Interesuje się kwestiami związanymi z feminizmem i teorią queer

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 194599   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Zielona polityka to też prawa człowieka Adam Ostolski
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku