logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
12.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
41
7
68

Geje i męska muzyka

Na marginesie cyklu "Wyborczej"

Dodano: 25.08.2009, Aktualizacja: 25.08.2009

Czy męska muzyka to jakiś określony gatunek muzyczny? Czy są dźwięki, utwory, akordy, których nie określilibyśmy takim przymiotnikiem? Słuchając opowieści mężczyzn, których "Gazeta Wyborcza" zapytała o to co to znaczy być facetem, można mimo wielości i różnorodności tych głosów, uznać, że jest to muzyka zamknięta na mniej ortodoksyjne, nietradycyjne, nowe brzmienia...

- Bartek Lis - Czy męska muzyka to jakiś określony gatunek muzyczny? Czy są dźwięki, utwory, akordy, których nie określilibyśmy takim przymiotnikiem? Słuchając opowieści mężczyzn, których "Gazeta Wyborcza" zapytała o to co to znaczy być facetem, można mimo wielości i różnorodności tych głosów, uznać, że jest to muzyka zamknięta na mniej ortodoksyjne, nietradycyjne, nowe brzmienia. Bo czy gej też jest mężczyzną, jeżeli rysowana przez czytelników/czytelczniczki i zaproszonych autorów/autorki męskość wydaje się być jednorodnie heteroseksualna? Czy zestawić ze sobą homoseksualizm i męskość to stworzyć duet nie do pogodzenia? Dlaczego na stronach "Gazety Wyborczej", w tym chórze mężczyzn nie słychać gejów? Czy dlatego, że dla wielu, w tym dla niektórych homoseksualistów, termin "męski gej" to oksymoron? Jestem socjologiem, może nawet "małym teoretykiem queer", a do tego facetem dlatego przyglądam się męskości od kilkunastu lat, w tym od kilku podchodzę do niej także zaopatrzony w naukowe narzędzia. Doskonale wiem, że społeczno-kulturowa definicja męskości opiera się bardzo mocno na wykluczeniu tych z mężczyzn, którzy pożądają siebie nawzajem. Jeśli miast rywalizować z drugim mężczyzną jesteś gotów angażować się w erotyczno-emocjonalne relacje z nim, stajesz się renegatem, zdrajcą własnego plemienia. Ktoś taki, choć schowany pod płaszczem męskiej anatomii, tak naprawdę musi skrywać w sobie kobiecą umysłowość. Jest zniewieściałym niby-facetem. Każdy chłopiec staje przed koniecznością sprostania kulturowym wymogom "bycia męskim". Zadanie to wydaje się być jednym z najistotniejszych w procesie wychowania i socjalizacji. W zasadzie trudna jest do wyobrażenia sytuacja gdy jakiemuś dziecku uchyla się obowiązek zdefiniowania się płciowo. Robią to za niego opiekunowie, dalej zaś przykaz zostaje uwewnętrzniony, znaturalizowany. Sytuacja się komplikuje gdy chłopiec rozpoznaje w sobie pożądanie osób tej samej płci - wybierając innych mężczyzn jako swoich partnerów, zaprzecza jednej z podstaw kulturowej męskości - czyli po...   ( Pozostało znaków: 8701 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186811   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku