logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
17.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
1
0
24

Ballada o łamaniu karku

Brokeback Mountain, reklama kawy i pocztówki znikąd

Dodano: 03.02.2009, Aktualizacja: 03.02.2009

Dzieła filmowe czy literackie, które stawiają sobie na celu krytyczne spojrzenie na rzeczywistość społeczną, często można sprowadzić do jednego podstawowego pytania: gdzie leży prawda? (Jest to zresztą tytuł filmu Atoma Egoyana, bardzo ważnego w kanonie queer cinema.) Gdzie leży prawda o mnie, o tobie, o nas?

- Tomek Sikora - (kobieta) - Porozmawiaj z nim jak mężczyzna z mężczyzną. (mężczyzna) - Ja? - No chyba jesteś mężczyzną, czy nie? To zasłyszany przypadkiem, kilka dni temu, dialog z jakiegoś polskiego serialu. Niewiele osób zauważy w tej błahej, pozornie niewinnej wymianie jeden z miliona sposobów - mniej i bardziej drastycznych - dyscyplinowania męskości przez społeczeństwo. (Nie wystarczy zresztą dodać "heteroseksualne społeczeństwo", bo wśród samych odmieńców normatywność płciowa ma się świetnie, zwłaszcza w tak konserwatywnym kraju jak Polska.) Miej się na baczności: jeśli nie zachowasz się w oczekiwany sposób, twoja męskość może zostać zakwestionowana ("A może tak naprawdę nie jesteś mężczyzną? Ale obciach!"). Męskość to w istocie kruchy konstrukt, którego istnienie musi być nieustająco podtrzymywane i utwierdzane na nieskończenie wiele różnych sposobów. Tego samego dnia telewizja TVN przypomniała wspaniały film Brokeback Mountain w reżyserii Anga Lee. Film, notabene, przerywany reklamami, z których właściwie każda miała taki lub inny efekt "dyscyplinujący". Pierwszy z brzegu przykład: nowa reklama kawy Carte Noire (tutaj można obejrzeć angielską wersję: http://pl.youtube.com/watch?v=CKW9faaRHsM). Reklama, rzecz jasna, bezlitośnie heteronormatywna, choć slogan reklamowy - "kawa zwana pożądaniem" - został bezczelnie zawłaszczony ze znanej sztuki Tennessee Williamsa Tramwaj zwany pożądaniem - sztuki, która traktuje przede wszystkim o "odmienności" seksualnej. Dyscyplinowanie płci i pożądania to jedno z głównych zadań norm społecznych, o czym opowiada także film Anga Lee. Brokeback Mountain to film tak złożony, tak subtelny, że nawet nie zamierzam silić się tutaj na jego głębszą analizę (choć może kiedyś się o nią pokuszę). W tym miejscu chcę jedynie zwrócić uwagę na bardzo przekonująco pokazane mechanizmy dyscyplinowani...   ( Pozostało znaków: 7919 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186761   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Ballada o łamaniu karku Kadr z filmu Tajemnica Brokeback Mountain
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku