logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
17.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
2
0
11

Książkowy homo-boom: Śmierć w darkroomie

Poznańskie Stonewall - wywiad z Edwardem Pasewiczem

Dodano: 04.01.2008, Aktualizacja: 04.01.2008

Przynajmniej od dwóch lat wiadomo, że jeśli w Polsce dzieje się coś ciekawego w temacie gejowsko-lesbijskim to przede wszystkim na rynku książkowym. Mamy do czynienia z sytuacją wcześniej niespotykaną: w ciągu miesiąca ukazało się pięć książek niezmiernie ważnych dla środowiska LGBT. Ważnych nie tylko z powodu swojej różnorodności, ale także zwracających uwagę na istnienie gejów i lesbijek jako społeczności. Dlatego właśnie tym razem postanowiliśmy nie ograniczać się jedynie do napisania recenzji, ale także zaprezentować samych autorów i porozmawiać z nimi, nie tylko na temat książek...

Przynajmniej od dwóch lat wiadomo, że jeśli w Polsce dzieje się coś ciekawego w temacie gejowsko-lesbijskim to przede wszystkim na rynku książkowym. Mamy do czynienia z sytuacją wcześniej niespotykaną: w ciągu miesiąca ukazało się pięć książek niezmiernie ważnych dla środowiska LGBT. Ważnych nie tylko z powodu swojej różnorodności, ale także zwracających uwagę na istnienie gejów i lesbijek jako społeczności. Dlatego właśnie tym razem postanowiliśmy nie ograniczać się jedynie do napisania recenzji, ale także zaprezentować samych autorów i porozmawiać z nimi, nie tylko na temat książek. (Krzysztof Tomasik) Maciej Kucharski: Dasz się namówić na spektakularny, medialny coming out? Edward Pasewicz: To byłoby śmieszne... Edward Pasewicz jest gejem! Wszyscy o tym wiedzą od 2001 roku, czyli od mojego debiutu. Książka, którą wówczas wydałem, była chyba pierwszym stricte gejowskim zbiorkiem poetyckim w tym kraju. Nigdy nie miałem problemu z gejowstwem, ani w domu ani w rodzinnym Międzyrzeczu. Dzieci nie pokazywały Cię palcem w miasteczku? Jeśli człowiek zachowuje się normalnie i normalnie podchodzi do tej sprawy, to nie ma żadnych problemów. Obecne spektakularne coming outy panów w TV mnie śmieszą. Nie mieli odwagi zrobić tego za rządów PiSu, a teraz to robią, bo mają jakieś interesy. Poezję zamieniłeś na kryminał? Po pierwsze dlatego, że znalazł się wydawca, po drugie - tej historii nie dało się inaczej opowiedzieć. Trudno byłoby połączyć wątki polityczne z "historią miłosną inaczej". Polityka silnie zaważyła na tej książce. Akcja dzieje się w określonym czasie, miejscu, w określonym kontekście. Rozbity Marsz Równości z 19 listopada 2005 roku to rodzime Stonewall? Czy polscy geje potrzebują swojego "mitu założycielskiego"? Tak polski gej potrzebuje takiego mitu. Warto w końcu jasno powiedzieć, że tamte wydarzenia...   ( Pozostało znaków: 7856 )
Autor: Brak informacji

Ten artykuł został przeniesiony do archiwum

Dostęp do archiwalnych artykułów (starszych 4 tygodnie) możliwy jest dla abonentów serwisu »Przyjaciel Queer.pl. Dostęp do pojedyńczych artykułów z archiwum możliwy jest także za pomocą wiadomości SMS.

UZYSKAJ DOSTĘP DO ARCHIWALNYCH ARTYKUŁÓW
» Zostań abonentem Przyjaciel Queer.pl by czytać materiały bez kodów i bez ograniczeń lub...


WPISZ KOD

OK
System mikropłatności SMS-owych dostarczany jest przez:
Logo Mobiltek
UZYSKAJ DOSTĘP DO TEGO ARTYKUŁU

Wyślij SMS na numer 7268 o treści:
IS CZYTAJ 186685   (koszt: 2zł + VAT)
Otrzymasz kod, dzięki któremu uzyskasz dostęp do materiału przez 48 godzin.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Książkowy homo-boom: Śmierć w darkroomie Edward Pasewicz (fot. Jarek Łukaszewicz)
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku